فارسی

وقتی قهوه، آووکادو و آجیل ماکادامیا در میان پویایی اقتصادی چین رشد می‌کنند

CMG2023-11-21 16:36:37
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شهر مرزی «پوئر» واقع در استان «یون‌نان» (جنوب غربی چین) در ماه نوامبر با انبوهی از میوه‌های قهوه قرمز آراسته می‌شود که پیش از برداشت و آماده سازی برای استفاده در کافه‌های سراسر چین، سخاوتمندانه از شاخه درختان آویزان هستند.

قهوه در کنار آووکادو و آجیل ماکادامیا که اصل آنها از نقاط مختلف جهان سرچشه می‌گیرد، طی سال‌های اخیر یک زادگاه پررونق در یون‌نان پیدا کرده است.

این محصولات به صنایع پایه در این مناطق مرزی چین تبدیل شده‌اند و در بازارهای جهانی با استقبال گسترده‌ای مواجه گشته‌اند. چنین پیشرفتی نشان دهنده تعامل رو به گسترش چین با جهان و منعکس کننده پویایی اقتصادی قدرتمند آن است.

پوئر تا پایان سال 2022، با محیط کشت قهوه‌ای شامل 45 هزار و 267 هکتار و تولید سالانه بالغ بر 55 هزار و 700 تن به یک شهر پیشرو چین از لحاظ هم تولید قهوه و هم ارزش تولید تبدیل شد.

«لیائو شیوگویی» مدیر قهوه خانه «شیائوواجی» در پوئر، با دقت و وسواس کیفت دانه‌های قهوه امسال را بررسی می‌کند. او به عنوان یک پیشتاز در میان تولیدکنندگان محلی، ماجراجویی قهوه خود را در اواخر دهه 80 میلادی آغاز کرد. او بیش از سه دهه است که خود را وقف کشت قهوه عالی و برشته کاری محصولات درجه یک قهوه کرده است.

طبق محتوای آموزنده‌ای که توسط قهوه خانه مذکور منتشر شده، طی سال‌های اخیر بیش از 40 گونه درخت قهوه در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی محبوبیت کسب کرده است. به طور میانگین ماهانه حدود دو هزار طرفدار قهوه از سراسر جهان به سوی این مقصد جذاب سرازیر می‌شوند.

بازدیدکنندگان با پرداخت 40 یوان (5.5 دلار) می‌توانند 9 نوع مختلف قهوه را امتحان کنند، کاشت قهوه و تاسیسات فرآوری آن را از نزدیک ببینند و اطلاعاتی مفید درباره فناوری قهوه به دست آورند.

شیائوواجی یک نمونه از توسعه قدرتمند قهوه در استان یون‌نان محسوب می‌شود. داده‌های اداره استانی امور کشاورزی و روستایی نشان می‌دهد در سال گذشته میلادی، مساحت کشت قهوه این استان از 84 هزار و 666 هکتار فراتر رفته و مجموع تولید آن به 113 هزار و 600 تن رسیده است. ارزش تولید فراگیر آن هم به 41.8 میلیارد یوان رسیده است.

آووکادو نیز در میان ساکنان شهری چین محبوبیت کسب کرده چرا که آنها به دنبال یک سبک زندگی سالمتری هستند. این میوه که از آن به عنوان «کره جنگلی» یاد می‌شود در گذشته تقریبا به طور کامل از خارج وارد چین می‌شد. با این همه، «بخش منگ‌لیان» در شهر مرزی پوئر به عنوان بزرگترین بخش کاشت آووکادو در چین ظهور کرده است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn