فارسی

تعمیق فراگیر اصلاحات در چین؛ نگارش فصلی جدید از توسعه اقتصادی با کیفیت بالا

CMG2024-07-09 17:09:51
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

سومین نشست عمومی بیستمین کمیته مرکزی حزب کمونیست قرار است از 15 تا 18 جولای (25 تا 28 تیر) در پکن با تمرکز بر تعمیق هر چه بیشتر اصلاحات فراگیر و ترویج مدرنیزاسیون به سبک چینی برگزار شود.

کمیته مرکزی حزب حاکم چین از زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست با هدایت «شی جین پینگ» به عنوان هسته آن اصلاحات و گشایش در دوران جدید را به پیش برده و به سطحی در یک نقطه شروع تاریخی جدید رسانده، نیروی خستگی ناپذیر به ساخت جامع یک کشور سوسیالیستی مدرن و ترویج فراگیر رستاخیر عظیم ملت چین تزریق کرده است.

در حال حاضر مجموع تولید اقتصادی چین مداما با فراتر رفتن از آستانه‌های مهم از 12.6 تریلیون یوان عبور کرده و قدرت اقتصادی آن به سطح جدیدی رسیده است.

کیفیت در حال تغییر است. چین طی 10 سال گذشته از رشد اقتصادی میانگین سالانه 6.1 درصد با متوسط نرخ رشد مصرف انرژی سالانه 3.3 درصد پشتیبانی کرده به گونه‌ای که تحول سبز و کم‌کربن را تسریع نموده است.

نرخ کمک مصرف به رشد اقتصادی در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال 2021 27.1 واحد درصد افزایش یافت و ساختار اقتصادی به بهینه شدن خود ادامه خواهد داد.

بهره وری در حال تغییر است. نرخ کمک تولید تجهیزات به صنعت نزدیک به «نیمی از کشور» است و نرخ مکانیزاسیون جامع کشاورزی از 57 درصد در سال 2012 به 73 درصد افزایش یافته است. مجموع بهره وری نیروی کار چین طی 10 سال گذشته حدود یک برابر شده است.

نیرومحرکه در حال تغییر است. صنعت هسته دیجیتال حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، و سهم اقتصاد «سه جدید» که شامل صنایع جدید، فرمت‌های جدید و مدل‌های کسب و کار جدید است مستمرا رشد داشته است.

چین وارد رده بندی کشورهای صاحب نوآوری شده است. اقتصاد چین با عزمی راسخ در مسیر کیفیت بالاتر، بهره وری بالاتر و توسعه پایدارتر است.

با نگاهی به سال 2012، پس از چندین دهه رشد سریع، تضادهای ساختاری عمیق انباشته شده در اقتصاد چین در یک دوره زمانی طولانی تدریجا نمود پیدا کرده و مشکلات توسعه نامتوازن و ناکافی به شکلی صعودی برجسته شده است.

«شی جین پینگ» دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با نگاهی به جهان و در مواجهه با تغییرات عظیمی که طی قرن اخیر در جهان بی سابقه بوده، با دید راهبردی زیرکانه و دید جهانی گسترده خود عمیقا جهت گیری تاریخی جدید توسعه چین را درک و ارزیابی اساسی کرده به گونه‌ای که توسعه اقتصادی وارد یک حالت عادی جدید شده است.

توسعه جدید و اصلاحات جدید نیازمند مفاهیم تازه برای هدایت آنهاست. شی جین پینگ خلاقانه مفهوم توسعه جدید نوآوری، هماهنگی، سبز بودن، باز بودن و به اشتراک گذاری را پیشنهاد کرده به گونه‌ای که تغییر عمیقی را ایجاد کرده و بر توسعه کلی چین تاثیر گذاشته است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn