فارسی

کمیته بین‌المللی المپیک: مشکلی در مورد چین به عنوان میزبان بازی‌های زمستانی پکن وجود ندارد

cri2021-12-16 18:49:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

دیک پوند، عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک به رادیو آلمان گفت که چین به ورزشکاران اجازه می دهد تا آزادانه در کنفرانس های خبری مصاحبه کنند. او گفت که سیاست نقشی در تصمیم گیری درباره این رویدادها ندارد.

پکن در حال آماده شدن برای خوش‌آمدگویی به ورزشکاران بازی‌های زمستانی در ماه فوریه است.

دیک پوند، روز دوشنبه گفت: با وجود تحریم دیپلماتیک بازی‌های زمستانی 2022 توسط کشورهای پیشرو غربی مشکلی در مورد چین از نظر ورزشی وجود ندارد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و استرالیا مقامات خود را از حضور در المپیک زمستانی پکن به دلیل به اصطلاح نقض حقوق بشر منع کرده‌اند. چین این اقدام را با عنوان «خودنمایی سیاسی» نامیده است.

این رویداد ورزشی قرار است در تاریخ 4 فوریه برگزار شود.

سیاست بخشی از تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک نیست

پوند در مصاحبه با رادیوی آلماین «دوچ‌لند‌فن» گفت که سیاست هیچ نقشی در تصمیم‌گیری در مورد اعطای امتیاز برگزاری رویدادهای المپیک به هیچ کشوری ندارد.

پوند گفت: «از نظر داشتن یک کشور میزبان که بتواند این بازی‌های عالی را از جنبه رویداد ورزشی آن سازماندهی و برگزار کند، هیچ مشکلی در مورد چین وجود ندارد.»

وی افزود: «این کشور بسیار خوب و بسیار سازمان یافته است.»

دیک پوند، عضو ارشد کمیته بین المللی المپیک از تصمیم برای انتخاب پکن به عنوان میزبان بازی های زمستانی آینده دفاع کرده است.

پوند توضیح داد که اعطای میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی «بر اساس اهمیت هر کشور به عنوان یک کشور ورزشی و توانایی آن در سازماندهی بازی‌ها در سطح فعلی مورد انتظار جهان است.»

وی افزود که تصمیم برای انتخاب پکن «به عنوان نشانه ای از حمایت ما از اهداف سیاسی آن کشور» گرفته نشده است.

چین آزادی بیان را تضمین می‌کند

پوند گفت که کمیته سازماندهی المپیک چین به ورزشکاران اجازه می دهد تا نظر خود را در کنفرانس های مطبوعاتی در مورد موضوعاتی مانند اردوگاه‌های اقلیت مسلمان اویغور بیان کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، چین را به نسل کشی متهم کرده است و گروه های حقوق بشری از همه دیپلمات ها خواسته اند تا از این رویداد خارج شوند.

پوند گفت: «کمیته سازماندهی این تضمین را داده است که آزادی بیان برای ورزشکاران وجود خواهد داشت.»

طبق قوانین کمیته بین‌المللی المپیک، شرکت کنندگان نمی توانند در طول رویدادهای ورزشی یا مراسم اعطای مدال اعتراض کنند.

چین نقض حقوق بشر در منطقه خودمختار قوم اویغور شین‌جیانگ را رد کرده و تحریم دیپلماتیک را «دستکاری سیاسی» نامیده است.

کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه از خروج مقامات خود از این رویداد خودداری کرده‌اند و در عوض ترجیح می‌دهند از این فرصت برای پیگیری گفتگو با چین استفاده کنند.

Messenger Pinterest LinkedIn