فارسی

موضع بریکس درباره مسئله اوکراین؛ درخواست چین برای همکاری همه اعضا به منظور مقابله با چالش های جدید

CMG2022-04-14 11:35:25
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

در روزهای 12 تا 13 آوریل، ما جائوشو، هماهنگ کننده بریکس و معاون وزیر امور خارجه چین، ریاست دومین نشست هماهنگ کنندگان بریکس در سال 2022 را بر عهده داشت و هماهنگ کنندگان کشورهای بریکس در این نشست شرکت کردند.

چین به عنوان رئیس دوره ای بریکس در سال 2022، میزبانی از مجموعه ای از رویدادهای گوناگون از جمله چهاردهمین نشست رهبران بریکس در سال جاری میلادی را بر عهده خواهد داشت. ما جائو شو عنوان کرد که در شرایط کنونی، دستاوردهای همکاری بریکس پیام این گروه به جهان نه تنها برای اعضای خود بریکس بسیار مهم است، بلکه تأثیری عمیق و درازمدتی بر روند صلح و توسعه جهان خواهد گذاشت. چین انتظار دارد به اتفاق تمام کشورهای عضو بریکس، با تمرکز بر موضوع " همکاری با کیفیت بالا و سازندگی مشترک در عصر جدید توسعه جهانی"، برای استفاده مشترک از فرصت‌های جدید توسعه و همکاری، راهی را برای مقابله با خطرات و چالش‌های جدید از طریق ایجاد روابط مشارکتی همه جانبه تر، نزدیک تر ، عملی تر و فراگیرتر، توسعه قوی تر، سبز و سالم جهانی تحقق بخشد.

کشورهای عضو بریکس به اوضاع کنونی اوکراین و مواضع کشورهای مختلف اهمیت می دهند. بریکس حمایت از چندجانبه گرایی، رعایت اصول منشور سازمان ملل و احترام به نگرانی های امنیتی همه کشورها را تایید کردند و همچنین گفتند که از یافتن یک راه حل همه جانبه برای مساله اوکراین از طریق گفتگو و مذاکرات مستمر بین روسیه و اوکراین حمایت می کنند.

Messenger Pinterest LinkedIn