فارسی

پایان موفقیت‌آمیز ماموریت فضاپیمای سرنشین‌دار شن جوئو ۱۳؛ فضانوردان چینی به زمین بازگشتند

cri2022-04-16 14:49:56
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

دفتر برنامه فضانوردی سرنشیندار چین اعلام کرد ساعت نه و ۵۶ دقیقه صبح روز شنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) به وقت پکن، فضاپیمای سرنشین دار شن جوئو ۱۳ در پایگاه دونگ فنگ واقع در منطقه خودمختار مغولستان داخلی چین فرود آمد.

بر این اساس حال سه فضانورد با نام‌های «جای جی گانگ»، «وانگ یاپینگ» و «یه گوانگ فو» خوب است و به این ترتیب ماموریت فضاپیمای سرنشین دار شن جوئو ۱۳ به طور موفقیت آمیزی به پایان رسید.

فضاپیمای سرنشین دار شن جوئو ۱۳ شانزدهم اکتبر سال ۲۰۲۱ از مرکز پرتاب ماهواره «جیو چوان» چین به فضا پرتاب شد و به دنبال آن به بخش اصلی ایستگاه فضایی چین به نام «تیان هه» متصل شد.

سه فضانورد فوق بعد از اقامت شش ماهه در فضا، رکورد جدید مدت زمان حضور در فضا را در میان فضانوردان چینی ثبت کردند.

در طول این ماموریت، فضانوردان چینی دو بار فعالیت‌های خارج از ماژول ایستگاه فضایی را انجام داده، به آزمایش‌های علمی و فناوری برای تایید اقامت طولانی مدت فضانوردان پرداخته، تست‌های مربوط به حیات در فضا را انجام داده، به فعالیت‌های خارج از ماژول پرداخته و همچنین چندین برنامه آموزشی با رویکرد فناوری فضایی را برای علاقه‌مندان و دانشجویان به صورت آنلاین برگزار کردند.

انجام موفقیت آمیز ماموریت پرواز فضاپیمای سرنشین دار شن جوئو ۱۳ به معنای انجام موفقیت آمیز مرحله تأیید فناوری کلیدی ایستگاه فضایی بوده و به دنبال آن ایستگاه فضایی چین وارد مرحله ساخت و ساز می‌شود.

Messenger Pinterest LinkedIn