فارسی

معاون وزیر خارجه چین: باچله پیشرفت شین جیانگ را با چشم خود مشاهده کرد

CMG2022-05-29 15:27:32
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

«میشل باچله» کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل اواخر ماه مه به چین سفر کرد. «ما جائوشو» معاون وزیر خارجه چین شنبه 28 مه (7 خرداد) در مصاحبه با خبرنگاران به سفر ویژه باچله به چین و موضوعات مرتبط با آن پرداخت.

ما جائوشو گفت که خانم باچله به دعوت دولت چین از 23 تا 28 ماه مه (2 تا 7 خرداد) به چین سفر کرد. این اولین سفر خانم باچله به چین از زمان تصدی پست کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل محسوب می‌شود و همچنین نخستین باری است که چین از یک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل طی 17 سال گذشته استقبال می‌کند.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین 25 ماه مه (4 خرداد) به صورت آنلاین با خانم باچله دیدار کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این سفر همچنین با وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه ، سران دیوان عالی خلق، دادگستری عالی خلق، وزارت امور خارجه، کمیسیون دولتی امور اقلیت‌ها، وزارت امنیت عمومی،‌ فدراسیون زنان کل چین و دیگر ادارات مرتبط یکی پس از دیگری دیدار و گفتگو کرد.

طی سفر عالی رتبه باچله به شین جیانگ، منطقه خودمختار شین جیانگ معرفی جامعی از سیاست‌های اقلیتی و مذهبی چین، تدابیر و دستاوردهای ضدتروریسم و ضدافراط‌گرایی شین جیانگ، ارائه کرد.

بر اساس این گزارش،‌ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به شهر کاشغر سفر کرد و از مزارع پنبه بازدید به عمل آورد. او به چشم خود پیشرفت شین جیانگ در حفاظت از فرهنگ سنتی اقلیت‌های قومی،‌ توسعه و بهبود سطح زندگی مردم را مشاهده کرد.

وی به نمایشگاهی که با موضوع ضد تروریسم و ریشه کنی افراط‌گرایی برگزار شده بود رفته و با چارچوب قانونی و سیاستی و تدابیر موثر ضد تروریسم و ضد افراط‌گرایی در شین جیانگ آشنا شد.

باچله همچنین ارتباط چهره به چهره با افراد مذهبی برقرار کرد تا درباره احترام قانونمند به حقوق مذهبی و آزادی‌های دینی مسلمانان تجربه کسب کند.

وی در دیدار با اقشار مختلف مردم در شین جیانگ به نظرات نمایندگان مدنیِ زنان، کادر درمان، امور قضایی، کارگری و دیگر بخش‌ها گوش فرا داد.

ابرهای تیره نمی‌توانند مانع از درخشش نور خورشید شوند و دروغ‌ها و شایعات مرتبط با شین جیانگ در مواجهه با حقایق رنگ می‌بازند. چین موضع قاطعانه خود درباره گزارش‌های ادعایی مرتبط با شین جیانگ را ابراز داشته و بر مخالفت قطعی خود با اطلاعات جعلی و ساختگی به منظور سیاهنمایی و حمله به چین، تاکید کرده است.

شایان ذکر است که برخی کشورهای غربی با داشتن اغراض سیاسی، از هیچ کوششی برای مداخله و مختل کردن سفر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به چین دریغ نکردند اما تلاش‌های آنها هیچ موفقیتی به دست نیاورد.

معاون وزیر خارجه چین تاکید کرد حفاظت از حقوق بشر در بهترین حالت خود قرار ندارد اما قطعا بهتر شده است. چین به پیمودن تزلزل ناپذیر مسیر توسعه حقوق بشر که سازگار با شرایط ملی است ادامه خواهد داد و ارزش‌های مشترک صلح، توسعه،‌ انصاف،‌ عدالت،‌ دموکراسی و آزادی برای تمام بشریت را ارتقا می‌بخشد.

تمام طرف‌ها باید همکاری کنند تا فعالانه درباره بین‌المللی حقوق بشر همکاری کنند، مشارکت عمیقی در حکمرانی جهانی حقوق بشر داشته باشند، مشترکا به ترویج توسعه بهداشت جهانی بپردازند و به ایجاد جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت کمک کنند.

Messenger Pinterest LinkedIn