فارسی

دلایل چین برای پافشاری بر سیاست «به صفر رساندن پویا»

cmg2022-05-31 10:37:53
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

طبق داده‌های اخیر رسانه های آمریکایی، همه گیری کرونا با سرعت زیاد مخفیانه در این کشور در حال گسترش است. در عین حال، موج جدید اپیدمی در شهرهای پکن و شانگهای چین به طور مؤثر کنترل شده است. این دو وضعیت نتیجه اجرای سیاست «به صفر رساندن پویا» در چین و در برابر آن «هیچ کاری انجام ندادن» در آمریکاست و بازتاب واقعی دو راهبرد با اهداف کاملاً متفاوت را نشان می‌دهد.

از زمان شیوع همه گیری کرونا تاکنون، بیش از یک میلیون نفر از جعمیت آمریکا جان خود را به خاطر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و ۲۰۰ هزار کودک "یتیم کرونا" و تعداد بی شماری از خانواده‌های آمریکایی از هم پاشیده شده اند. دلیل اساسی این فاجعه انسانی محوریت تفکر «اول سرمایه و اول منافع سیاسی» در روند تنظیم راهبردهای پیشگیری و کنترل همه گیری در آمریکا بوده است. همزیستی با ویروس یا هیچ کاری نکردن در روند مبارزه با کرونا در آمریکا، در واقع بی توجهی به جان انسان‌ها و انفعال سیاست‌بازان بوده است.

در مقابل، حزب حاکم و دولت چین با پایبندی بر تفکر «اول مردم و اول جان انسان‌ها» و راهبرد «به صفر رساندن پویا»، در حد امکان و با کمترین هزینه و دستیابی به بزرگترین نتایج کنترل و پیشگیری، امنیت جانی و سلامت بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جعمیت کشور و روال عادی کار و تولید را حفظ کرده که بزرگترین خدمت به مبارزه جهانی با اپیدمی و احیای اقتصاد جهان نیز به شمار می‌رود. از سوی دیگر، چین بر اساس کنترل موثر همه گیری و پیشی گرفتن در از سرگیری کار و تولید، در تامین نیازهای زنجیره صنایع و عرضه جهان نقشی مثبت داشته و شکاف عرضه و تقاضای بین المللی را نیز پر کرده است.

حقایق به خوبی ثابت کرده که "هیچ کاری نکردن" گزینه مناسب نیست و «به صفر رساندن پویا» مطابق با اوضاع ملی چین و قوانین علمی راه درست است. در حال حاضر، همه گیری کرونا در جهان هنوز در سطح بالایی قرار دارد و با عوامل نامشخص گوناگونی مواجه می شود. ادامه پایبندی به راهبرد «به صفر رساندن پویا» نه تنها برای مردم خود چین بلکه برای مردم سراسر جهان یک اقدام مسئولانه به شمار می‌رود.

Messenger Pinterest LinkedIn