فارسی

«دورهمی خانوادگی ماه»؛ نگاهی به جشنواره جذاب نیمه پاییزِ رادیو و تلویزیون مرکزی چین

CMG2022-09-11 16:41:44
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

روز شنبه 10 سپتامبر امسال (19 شهریور) مصادف بود با پانزدهمین روز از هشتمین ماه تقویم قمری چین و چینی‌ها عید سنتی نیمه پاییز را جشن گرفتند. خوردن کیک ماه، تماشای ماه کامل و جشنواره نیمه پائیز رادیو و تلویزیون مرکزی چین، سه برنامه حتمی مردم چین برای گذراندن عید نیمه پاییز محسوب می‌شود. اما در این دورهمی خانوادگی، برنامه جشنواره نیمه پاییز 2022 رادیو رادیویی و تلویزیون مرکزی چین یک ضیافت بصری را برای مردم این کشور نیز برگزار کرد.

جشنواره نیمه پائیز رادیو و تلویزیون مرکزی چین، بیشتر شبیه یک «ضیافت خانوادگی ماه» است. این جشنواره سه بخش داشت که عبارت بودند از «تابش ماه در رودخانه»، «مهتاب کوه‌ها و رودخانه‌ها» و «ماه روشن هزار ساله». در این شب نشینی هم آداب و رسوم سنتی چین باستان درباره ماه نمایش داده شد و هم افراد که از ماه برای بیان احساسات قوی خانوادگی و روستایی خود استفاده می‌کنند.

چینی‌ها نیز مانند دوستان ایرانی علاقه خاصی به ماه دارند؛ اشعار و ترانه‌های چینی مربوط به ماه بسیار فراوان است و جزو لاینفک زندگی معنوی چینی‌هاست. تحسین و عشق مردم چین به ماه به طور ویژه در جشنواره نیمه پاییز برجسته است. جملات زیبایی مانند «ماه روشن در دریا متولد شده است و کل جهان همین این موهبت را جشن گرفت»، «ماه روشن دلتنگی را برای نشان دادن عشق به هزاران کیلومتر آن طرف‌تر می‌فرستد»، «امیدوارم مردم تا ابد باقی بمانند و از راه دور یک ماه را تماشا می کنیم.» تمام این جملات دلنشین انتظارات مردم را برای اتحاد مجدد و زیبایی نشان می‌دهند.

هزاران سال است که مردم چین در جشنواره نیمه پاییز ماه را از روی زمین تماشا می‌کنند، اما اکنون چشم‌انداز دیگری نیز وجود دارد، یعنی تماشای ماه در فضا که بزرگ‌ترین شگفتی جشنواره نیمه پائیز امسال نیز بود.

فضانوردان سفینه «شن جوئو 14» برای اولین بار امسال جشنواره نیمه پاییز را در ایستگاه فضایی چین جشن گرفتند. فضانوردان با استفاده از دوربین نور ماه را در فضا ثبت کردند. فضانورد «لیو یانگ» هر روز یک ستاره را در فضا تا کرد و آن را در «بطری در حال حرکت» از کره زمین قرار داد. در صحنه شب نشینی برنامه رادیو و تلویزیون مرکزی چین، ستاره‌ای در دست لیو یانگ از ایستگاه فضایی به سوی دستان یکی از مجریان برنامه «پرواز» کرد و تعامل «ستارگان در کهکشان» بین آسمان و زمین تحقق یافت. کاربران اینترنت یکی پس از دیگری نظرات خود را پست کردند: «موهبت‌های فضا صرفا عشق کیهانی است»، «این یک ستاره واقعی از کهکشان راه شیری است»، «جشنواره نیمه پاییز یک ستاره شانس با تکنولوژی سیاه را به من داد.»

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn