فارسی

دیدار شی جین پینگ با جوکو ویدودو

CMG2022-11-17 10:21:30
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شامگاه 16 نوامبر به وقت محلی، شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین با جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی در بالی گفتگو کرد. سران دو کشور به اجماع مهمی در مورد ایجاد مشترک یک جامعه چین و اندونزی با سرنوشت مشترک دست یافتند و توافق کردند که دهمین سالگرد برقراری روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و اندونزی را در سال آینده به عنوان فرصتی برای ایجاد الگوی جدید همکاری در سطح بالا در نظر بگیرند.

شی جین پینگ و ویدودو ابتدا عملیات آزمایشی راه آهن سریع السیر جاکارتا – باندونگ و نتایج همکاری بین دو کشور را به صورت ویدیویی مشاهده کردند. راه آهن سریع السیر جاکارتا – باندونگ اولین راه آهن سریع السیر در اندونزی و آسیای جنوب شرقی است که پس از افتتاح این راه آهن، زمان سفر بین جاکارتا و باندونگ از ۳ ساعت فعلی به ۴۰ دقیقه کاهش می یابد.

پس از آن، سران دو کشور با یکدیگر به گفت وگو نشستند. شی جین پینگ به اندونزی برای میزبانی موفقیت آمیز اجلاس سران گروه 20 تبریک گفت. وی خاطرنشان کرد که همکاری چین و اندونزی دستاوردهای ملموسی داشته که نه تنها به نفع مردم دو کشور بوده، بلکه تأثیر مثبتی بر منطقه و جهان داشته است.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که چین و اندونزی به عنوان نمایندگان کشورهای بزرگ در حال توسعه و بازارهای نوظهور باید به چندجانبه گرایی واقعی پایبند باشند، بر حوزه های کلیدی مانند کاهش فقر، امنیت غذایی و تامین مالی برای توسعه تمرکز کنند و نکات برجسته ای را برای اجرای ابتکارات توسعه جهانی به وجود آورند.

ویدودو گفت که بهره برداری آزمایشی از راه آهن سریع السیر جاکارتا - باندونگ نمادی از همکاری راهبردی بین دو کشور است، اندونزی مایل است با چین همکاری کند و قویا تضمین کند که راه آهن سریع السیر جاکارتا- باندونگ طبق برنامه سال آینده به بهره برداری برسد.

ویدودو از همکاری دو طرف در زمینه تحقیق و توسعه و تولید واکسن کرونا ابراز خرسندی و تشکر کرد و گفت که مایل است به تقویت همکاری های پزشکی و بهداشتی دو کشور ادامه دهد. وی افزود که کشورش مایل به همکاری با چین برای ساخت پروژه های مهمی مانند "کریدور جامع اقتصادی منطقه ای" است و امیدوارست که دو طرف همکاری های راهبردی و عملی را تعمیق بخشند. اندونزی مایل است به طور فعال توسعه روابط همکاری دوستانه آسه آن و چین را ارتقا دهد.

سران دو کشور به طور مشترک شاهد امضای اسناد همکاری از جمله برنامه اقدام برای تقویت روابط مشارکتی و راهبردی جامع (2022-2026) بودند. دو طرف "بیانیه مشترک جمهوری خلق چین و جمهوری اندونزی" را منتشر کردند.

Messenger Pinterest LinkedIn