فارسی

نگاهی به 4 پیشنهاد رهبر چین جهت ساخت آینده‌ای مشترک برای آسیا-آقیانوس آرام

CMG2022-11-19 14:53:59
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

نشست غیررسمی سران «همکاری اقتصادی آسیا-آقیانوس آرام » (اَپک) جمعه 18 نوامبر (27 آبان) در بانکوک پایتخت تایلند برگزار شد.

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین با شرکت در این نشست،‌ سخنرانی مهمی با عنوان «اتحاد، همکاری و شجاعت به عهده گرفتن مسئولیت برای ساخت یک جامعه آسیا-آقیانوس آرام با سرنوشت مشترک» ایراد کرد.

وی بار دیگر خواستار یک رفاه مشترک برای آسیا-آقیانوس آرام باز و فراگیر شد. آقای «شی» در سخنرانی خود تاکید کرد که آسیا-آقیانوس آرام جایی است که مادر آن زندگی و کار می‌کنیم و این منطقه همچنین منبع رشد اقتصادی جهان است. طی دهه‌های گذشته، همکاری اقتصادی منطقه‌ای آسیا-آقیانوس آرام با جدیت توسعه یافته و «معجزه آسیا-آقیانوس آرام » را خلق کرده به گونه‌ای که توجه جهان را به خود جلب نموده است.

رهبر چین تصریح کرد: همکاری آسیا-آقیانوس آرام از مدت‌ها قبل ریشه در دل‌های مردم این منطقه داشته است. حالا جهان بار دیگر در یک تقاطع تاریخی ایستاده و آسیا-آقیانوس آرام نقش بسیار مهمتر و برجسته‌ای باز می‌کند. تحت این شرایط جدید ما باید برای ساخت یک جامعه آسیا-آقیانوس آرام با آینده مشترک و خلق دستاوردهای درخشان جدید در عرصه همکاری آسیا-آقیانوس آرام ، همکاری کنیم.

شی جین پینگ در این رابطه چهار پیشنهاد را مطرح کرد. اول؛ حفظ انصاف و عدالت بین‌المللی و ساخت یک منطقه آسیا-آقیانوس آرام صلح آمیز و پایدار. ما باید به مفهوم امنیت مشترک، فراگیر، مبتنی بر همکاری و پایدار پایبند باشیم، به حاکمیت و تمامیت ارضی تمام کشورها احترام بگذاریم، از مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بپرهیزیم، به مسیر توسعه و نظام اجتماعی که مردم دیگر کشورها مستقلا بر می‌گزینند احترام بگذاریم، به نگرانی‌های معقول امنیتی تمام کشورها توجه کنیم و به وسیله گفتگو و رایزنی به صلح دست یابیم.

وی تصریح کرد: ما باید فعالانه در حکمرانی جهانی مشارکت کنیم، توسعه نظم بین‌المللی در مسیری منصفانه و معقولانه‌تر را ترویج دهیم و برای صلح و ثبات در منطقه آسیا-آقیانوس آرام و جهان تضمین ارائه کنیم.

دوم؛ پایبندی به باز بودن و جامعیت و ساخت منطقه آسیا-آقیانوس آرام که دارای رفاه مشترک است. ما باید به منطقه‌گرایی باز پایبند باشیم، هماهنگی سیاست کلان اقتصادی را تقویت کنیم و در اسرع وقت یک «منطقه تجارت آزاد آسیا-آقیانوس آرام » در سطح بالا را ایجاد کنیم. ما باید در راه توسعه برای مردم پافشاری کنیم، بر مردم برای توسعه تکیه کنیم و ثمرات توسعه را با مردم قسمت کنیم تا رفاه مشترک برای تمام مردم ساکن در منطقه آسیا-آقیانوس آرام ارتقاء یابد.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn