فارسی

کارشناسان: بازگشت سریع چین به نفع جهان خواهد بود

CMG2023-01-12 07:45:40
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

بنا به اعلام بانک‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و شرکت های مدیریت سرمایه، انتظار می‌رود که اقتصاد چین تا پایان سه‌ماهه اول سال2023 به دلیل کاهش اختلالات مرتبط با کرونا، بهبود یافته و به اقتصاد بیمار جهان کمک کند.

بر این اساس، بازگشت دوباره دومین اقتصاد بزرگ جهان، به رشد اقتصادهای همسایه، تقویت ثبات زنجیره تامین جهانی و ایجاد فرصت های جذاب برای سرمایه گذاران بین المللی کمک می کند.

چن دونگ، رئیس تحقیقات اقتصاد کلان آسیا در موسسه مدیریت دارایی پیکتت گفت: «سرعت عبور چین از اوج کرونا – دست کم در خصوص موج اخیر ابتلاها - بسیار سریعتر از آنچه قبلاً انتظار داشتیم است. این بدان معنی است که به زودی یک جهش اقتصادی قابل توجه ممکن است رخ دهد.»

چن گفت: «فعالیت اقتصادی چین ممکن است تا پایان سه ماهه اول به میزان قابل توجهی افزایش یابد، که این امر باعث کاهش عدم قطعیت های مرتبط با زنجیره تامین جهانی، افزایش سفرهای خارجی و بهره مندی اقتصادهای همسایه خواهد شد.»

از آنجایی که برخی از استان‌ها و شهرهای چین اعلام کرده‌اند که از پیک شیوع کرونا عبور کرده‌اند، تحرک جمعیت و فعالیت‌های اقتصادی در حال احیای شتاب خود هستند و باعث افزایش ارزش پول چین و بازار سهام شده‌اند.

نرخ برابری یوان در روز سه شنبه با 654 واحد افزایش به 6.7611 در برابر دلار آمریکا و به قوی ترین سطح خود از اواسط آگوست رسید.

علاوه بر این، شاخص سی‌اس‌آی 300 که شامل 300 سهام برتر معامله شده در شانگهای و شنزن می شود، برای هفتمین جلسه معاملاتی متوالی از روز سه شنبه افزایش یافت و با 0.11 درصد افزایش در 4017.47 واحد بسته شد.

در بحبوحه تضعیف چشم‌اندازهای اقتصادی و بازار جهان و کمپین‌های سختگیرانه تعدادی از بانک‌های مرکزی کشورها برای مهار تورم، افزایش بنیان های اقتصادی چین و بازارهای مالی آن فرصت‌های منحصر به فردی را برای سرمایه‌گذاران نهادی بین‌المللی فراهم می‌کند.

خو فی، رئیس گزینه ها و راهبردهای چند دارایی در گروه سهام کمی ونگارد گفت: رشد اقتصادی چین در تضاد شدید با خطرات فزاینده رکود در اقتصادهای بزرگ توسعه یافته است، بنابراین سرمایه‌گذاران بین‌المللی از مزایای متنوع‌سازی ارزشمند برخوردار می‌شوند.

تحلیلگران مورگان استنلی نیز در گزارشی در روز دوشنبه گفتند که چین ممکن است در سال 2023 بهترین عملکرد بازار جهانی سهام را داشته باشد.

بر أساس گزارش فوق، با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی چین با سرعت بیشتری از تاثیر کرونا رهایی می یابد، پیش بینی در زمینه رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری از 5.4 درصد به 5.7 درصد افزایش داشته و همچنین انتظار می رود که طی ۱۲ ماه آینده ارزش یوان در برابر دلار به 6.65 برسد.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn