فارسی

دیدار رؤسای جمهوری چین و گابن

CMG2023-04-20 11:13:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین روز چهارشنبه 19 آوریل در تالار بزرگ خلق با علی بونگو رئیس جمهور گابن که برای دیدار رسمی از چین وارد پکن شده، ملاقات و گفتگو کرد و رهبران دو کشور تصمیم گرفتند که روابط مشارکتی همه جانبه دو کشور را به سطح روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه ارتقا دهند.

شی جین پینگ ضمن استقبال از سفر بونگو اظهار کرد، سال آینده مصادف با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک چین و گابن است و طی پنج دهه گذشته، پیوند دوستی دو ملت تحت هدایت نسل های مختلف رهبران دو کشور محکمتر شده است. دو کشور همواره قاطعانه از یکدیگر حمایت و از منافع مشترک و عدالت بین المللی محافظت می کنند. چین دوست صمیمی گابن است و سفر جناب آقای علی بونگو به چین بار دیگر اهمیت و سطح بالای روابط دو کشور را نشان داده است. توسعه عمیق و مستمر روابط چین و گابن مطابق با منافع درازمدت دو کشور است و همچنین نقش مهمی در پیشبرد روند ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک بشری ایفا می کند. چین مایل است به اتفاق گابن برای ترویج روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه دو کشور تلاش کند.

رئیس جمهور چین افزود، دنیای امروز با چالش‌های متعدد و بحران‌های مختلف مواجه است و چین و کشورهای آفریقایی بیش از هر زمان دیگری نیاز به تقویت همبستگی و همکاری دارند. دو طرف باید با پایبندی بر روحیه "همکاری دوستانه چین و آفریقا" و مقررات اصلی روابط بین الملل مانند اصول پنج گانه همزیستی مسالمت آمیز، قاطعانه با هر شکلی از سلطه طلبی و سیاست مبتنی بر زورگویی و مداخله در امور دیگر کشورها مخالفت کنند تا ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک بشری را به پیش سوق دهند. چین قاطعانه از کشورهای آفریقایی برای پیش رفتن در مسیر توسعه مستقل و منحصر به فرد خود، ارتقای امنیت غذایی، فرآیند صنعتی شدن و توسعه سبز و در نهایت تبدیل کردن این قاره به یک قطب مهم در توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان حمایت می کند. چین مایل است از طریق توسعه خود، فرصت های جدیدی را در اختیار آفریقا بگذارد و همکاری های عملی چین و آفریقا را به الگویی برجسته از همکاری جنوب و جنوب و همکاری بین المللی تبدیل کند.

بونگو در این دیدار گفت که افتخار بزرگی بود که بلافاصله پس از انتخاب مجدد رئیس جمهور شی جین پینگ از چین دیدار می‌کند. وی بار دیگر به برگزاری موفقیت آمیز بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست و نشست سالانه مجلس نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین تبریک گفت و افزود، گابن قاطعانه به سیاست «چین واحد» پایبند است و از دیدگاه های مهم رئیس جمهور شی جین پینگ مانند ساخت مشترک "کمربند و جاده" و ابتکارات توسعه جهانی و امنیت جهانی و ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک بشری حمایت می کند. گابن از کمک های با ارزش و طولانی مدت چین تشکر می کند چرا که این کمک ها در پیشبرد تنوع اقتصادی و فرآیند صنعتی گابن نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

پس از این دیدار، رهبران دو کشور در مراسم امضای اسناد همکاری دوجانبه در زمینه های سرمایه گذاری، کشاورزی، مسکن و شهرسازی و تغییرات اقلیمی و دیگر زمینه ها حضور داشتند.

Messenger Pinterest LinkedIn