فارسی

رونمایی چین از سه موتور موشک تجاری با سوخت مایع

CMG2023-04-24 15:02:32
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

آکادمی فناوری پیشران هوافضا روز شنبه از سه موتور موشک تجاری با سوخت مایع در شهر شی‌ان در استان شا‌‌نشی در شمال غربی چین عرضه کرد تا بتواند توسعه صنعت فضای تجاری چین را ارتقا و توانایی ورود به فضا در مقیاس بزرگ و با هزینه کم را افزایش دهد.

سه موتور رونمایی شده دارای قابلیت اطمینان بالا، نسبت هزینه به عملکرد بالا و قابلیت استفاده مجدد هستند. در میان آنها، YF-102 اولین موتور با سوخت مایع نوع باز و اکسیژن-نفت سفید چین است که اولین پرواز خود را در 2 آوریل به عنوان موتور اولین موشک حامل با سوخت مایع تجاری Tianlong-2 چین انجام داد.

لیو شانگ، طراح ارشد موتور فوق با فشار ۸۵ تنی است. وی که ذیل آکادمی فناوری پیشران هوافضا فعالیت می کند، گفت: این موتور YF-102 است که ما عرضه کرده‌ایم. می‌توانیم ببینیم که ساخت آن نسبتاً ساده است. تعداد اجزای آن کم است. در آن تعداد زیادی سیستم مواد اشباع شده و فناوری چاپ سه بعدی جدید استفاده می‌شود و بسیار مناسب برای حوزه هوافضای تجاری است.

دو موتور موشک دیگر YF-102V و YF-209 هستند که هنوز در مرحله توسعه هستند.

یانگ یی چیانگ، رئیس پایگاه صنعتی فضایی CAS، اولین پایگاه صنعتی تجاری هوافضای چین نیز گفت: «از آنجایی که موتور موشک به خودی خود یک پروژه پیچیده و بسیار دشوار است، انتقال از مرحله تحقیق و توسعه به مرحله بهره برداری طول می‌کشد. تحول محصولات هوافضا از آکادمی فناوری پیشران هوافضا که ما استفاده می‌کنیم، شرایط خوبی را برای حمایت از توسعه موشک‌های تجاری فراهم می‌کند.

Messenger Pinterest LinkedIn