فارسی

گفت و گوی وزرای بازرگانی چین و آمریکا

CMG2023-08-29 09:14:44
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

وانگ ونتائو وزیر بازرگانی چین روز 28 اگوست (6 شهریور ) با جینا ریموندو وزیر بازرگانی ایالات متحده در پکن گفت و گو کرد. دو طرف پیرامون اجرای اجماع مهم نشست روسای جمهور چین و ایالات متحده در بالی، در مورد روابط اقتصادی و تجاری دو کشور و مسائل اقتصادی و تجاری مورد توجه مشترک صادقانه، سازنده و منطقی رایزنی کردند.

وانگ ونتائو گفت که روابط اقتصادی و تجاری ستون روابط چین و آمریکاست. تجارت بین دو کشور برای اقتصاد متبوع آن ها و اقتصاد جهانی مهم است. چین مایل به همکاری با ایالات متحده برای ایجاد یک محیط سیاسی مناسب برای همکاری های تجاری بین دو کشور و ترویج تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه بر اساس اصول احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد- برد است.

وزیر بازرگانی چین توجه جدی کشورش به مسائلی از جمله تعرفه های بخش 301 ایالات متحده بر چین، سیاست های نیمه هادی، محدودیت های سرمایه گذاری دو طرفه، یارانه های تبعیض آمیز و تحریم شرکت های چینی را بیان کرد و افزود: تعمیم مفهوم امنیت ملی برای مبادلات اقتصادی و تجاری عادی مساعد نیست و اجرای اقدامات یکجانبه و حمایتی با قوانین بازار و اصل رقابت عادلانه منطبق نیست و تنها به امنیت و ثبات زنجیره صنعتی و زنجیره تامین جهانی لطمه می زند، وی گفت که ایالات متحده بارها اعلام کرده که به دنبال جدایی از چین نیست، وی همچنین ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده اظهارات خود را اجرایی کند.

وزرای بازرگانی چین و آمریکا با درک اهمیت گفت‌وگوی باز و مثمر بین دو کشور در زمینه اقتصاد و تجارت، از ایجاد کانال ارتباطی جدید بین وزارتخانه‌های بازرگانی دو کشور خبر دادند. دو طرف یک گروه کاری متشکل از مقامات دولت دو طرف در سطح معاونان وزیر و مدیران و همچنین نمایندگان بازرگانی تشکیل دادند تا راه حلی برای مسائل تجاری خاص بیابند. این گروه کاری دو بار در سال جلسات معاونت وزارتخانه را برگزار خواهد کرد. دو وزیر توافق کردند که به طور منظم با یکدیگر ارتباط داشته باشند و حداقل سالی یک بار با یکدیگر دیدار کنند. علاوه بر این، دو طرف مکانیزم تبادل اطلاعات کنترل صادرات را به عنوان مکانیزمی برای توضیح سیستم های کنترل صادرات مربوطه خود و بهبود ارتباطات، راه اندازی کردند. طرفین اطلاعات کنترل صادرات را مطابق با قوانین مربوطه خود مبادله خواهند کرد.

دو طرف پس از مباحثه توافق کردند که کارشناسان دو کشور رایزنی های فنی را در زمینه تقویت حفاظت از اسرار تجاری و اطلاعات محرمانه تجاری در فرآیند صدور مجوز اداری انجام دهند.

Messenger Pinterest LinkedIn