فارسی

"کمربندو جاده" راه را برای توسعه صلح آمیز و رفاه مشترک هموار کرد

CMG2023-10-13 10:56:42
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

طی 10 سال پس از مطرح شدن ابتکار کمربند و جاده توسط چین، خرد و آینده نگری این کشور سهم مهمی در پیشبرد توسعه صلح آمیز و تحقق توسعه مشترک ادا کرده است.

این ابتکار از زمان مطرح شدن، از یک مفهوم به عملیات، از چشم انداز به واقعیت و از چارچوب کلی به پروژه های مشخص و نیز به محصولات عمومی بین‌المللی محبوب و سکوی همکاری جهانی تبدیل شده است.

در کتاب سفید «کمربن و جاده: ستون مهم در ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک برای بشریت» که در روز سه شنبه منتشر شد، نشان داده شد که تا ژوئن 2023، چین با بیش از 150 کشور و 30 سازمان بین المللی بیش از 200 توافق نامه همکاری برای ساخت مشترک "کمربند و جاده" به امضا رسانده که از پنج قاره عبور کرده و بسیاری از پروژه های نمادین و پروژه های کوچک اما تاثیرگذار را راه اندازی کرده است.

طی ده سال گذشته، همکاری «کمربند و جاده» نتایج ملموسی را برای کشورهایی که در ساخت مشترک این طرح شرکت می کنند، به ارمغان آورده است. نتایج نشان می دهد که این ابتکار برای حل چالش های توسعه جهانی، حفظ صلح جهانی و بهبود سیستم حکومت داری جهانی کمک می کند.

ابتکار کمربند و جاده به کاتالیزوری برای توسعه صلح آمیز تبدیل شده است. در مواجهه با چالش‌های بزرگی که جامعه بین‌المللی با آن مواجه است، چین صلح و توسعه جهانی را در چارچوب ابتکار کمربند و جاده ترویج می‌کند، در امور داخلی دیگر کشورها دخالت ندارد و درگیر بازی‌های ژئوپلیتیکی نمی شود.

ابتکار کمربند و جاده به عنوان ستون مهم در ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک برای بشریت، منافع واقعی و امید ملموس برای جهان به ارمغان آورده است و همچنان راه را برای صلح جهانی، توسعه و رفاه مشترک سراسر جهان هموار خواهد کرد.

ابتکار «کمربند و جاده» از طریق مشاوره سیاستی، ارتباطات تجهیزات، ارتباطات تجاری، مالی، مبادلات فرهنگی و مردمی، دفاع از صلح جهان و تحقق توسعه مشترک جهان را به پیش سوق می دهد. این راه به یک مسیر عادلانه برای توسعه صلح آمیز مطابق با اصول سازمان ملل تبدیل شده است.

در عراق جنگ زده، بازسازی خانه ها و پیشبرد توسعه اقتصادی از اولویت های اصلی است. در سال 2015، چین و عراق سند همکاری برای پیشبرد مشترک همکاری "کمربند و جاده" را امضا کردند.

در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از پروژه‌ها مانند نیروگاه عظیم در استان واسط و تصفیه خانه فاضلاب در استان های عراق توسط شرکت‌های چینی با موفقیت اجرا شده است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn