صفحه کنونی:صفحه اصلی > اجتماعی > متن

جوانان و مشکلات مسکن

2015-08-13 16:33:07 CRI

این روزها هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ به حدی سر به فلک کشیده است که بسیاری از جوانان چینی برای شروع زندگی مشترک ترجیح می دهند کلان شهرهایی مانند پکن و شانگهای را ترک کنند و شهرهای نسبتا کوچکتری را برای تشکیل زندگی انتخاب کنند.

دیگر مانند گذشته گزینه خانه داشتن در پایتخت از اولویت های بسیاری از جوانان چینی نیست، آن ها ترجیح می دهند بجای رفتن زیر فشار وام های سنگین برای خرید خانه در کلان شهرها، زندگی آرام، اما با کیفیت بالاتری را برگزینند.

این نوع تفکر در میان جوانان متولد  دهه 90 میلادی بسیار متفاوت بود، جوانان در آن دوران با توجه به نوع فرهنگ و جامعه ای که در آن تربیت شده بودند، رفاه را در داشتن خانه و ماشین می دانستند و غیر از این هدفی در زندگی برای خود ترسیم نمی کردند. اما این نوع طرز تفکر در میان نسل 2000 میلادی بسیاری متفاوت شد و آن ها جسارت و شجاعت بیشتری به خرج دادند و زندگی خود را تنها در شیوه زندگی دهه 90 خلاصه نکردند، اگرچه بازهم داشتن خانه آن هم در شهرهای بزرگی مانند پکن، شانگهای یا گوانگ جو از اولویت های درصد بالایی از جوانان قرار داشت، اما تفاوت هایی هم در این میان به چشم می خورد و انگیزه داشتن خانه به دلایل مختلفی از جمله حمایت خانواده کم رنگ تر شد.

اما با نگاهی به جوانان چینی در سنین 25 تا 30 می توان تفاوت عمیقی را احساس کرد، این گروه که از سطح تحصیلات بالا، رشد فرهنگی کشور و بویژه تاثیرات سیاست درهای باز بسیار برخوردار بوده اند بدون هیچ ترسی دل به دریا می زنند. این گروه از جوانان بیشتر به علایق و سرگرمی های شخصی توجه دارند و ترجیح می دهند زندگی خود را به دام انواع وام خانه و ماشین نیاندازند و به انواع بانک ها تا پایان عمر بدهکار نشوند، در عوض شهرهای درجه دو را برای شروع زندگی انتخاب می کنند و زندگی با کیفیت بالا اما در شهرهای به نسبت کوچک تر را ترجیح می دهند. که این خود یکی از نشانه های رشد سطح فرهنگی و تحصیلی خانواده ها است.

البته در این میان قیمت های سر به فلک کشیده مسکن در کلان شهرهایی مانند پکن و شانگهای را هم نباید نادیده گرفت، در این شهرها قیمت خانه بر اساس نزدیک بودن به مدارس خوب یا دانشگاه ها تعیین می شود، که به آن مناطق تحصیلی می گویند، بنابراین قیمت هر متر مربع خانه در مناطق تحصیلی 130 هزار یوان

(65 میلیون تومان) و در مناطقی که در مرکزیت قرار ندارند 80 هزار یوان است، این قیمت در حاشیه شهر پکن به حدود 18 تا 13 هزار یوان می رسد. از سویی با نگاه به قیمت های تقریبی خانه در پکن می توان گفت این انتخاب جوانان برای خارج شدن از شهرهای بزرگ، انتخابی اجباری و این کوچ را نوعی کوچ تحمیل شده می توان خطاب کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی