صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

سفری با آسودگی خاطر برای چشیدن طعم خوش زمستان در تبت

2019-04-02 18:29:19

بسیاری از ساکنان محلی لهاسا می گویند: "لهاسا در ماه های ژوییه و اگوست در اختیار گردشگران است و تنها تبت در فصل زمستان، تبت واقعیست." درفصل زمستان، شتاب زدگی و هیجانات خاص گردشگران کم تر به چشم می آید و تو گویی شهر باستانی ماهیت اصلی خود را در این فصل باز می یابد. از این رو، تنها با سفر در فصل زمستان، می توان زیبایی های لهاسا را لمس کرد و تنها با آسودگی خاطر و بی هیچ شتاب زدگی می توان شاهد نماد اصلی شهر باستانی تبت بود.

در روزهای زمستانی، در خیابان "باکوا"، همیشه جمعی 5-4 نفره از سالمندان دیده می شود که بر روی صندلی در خیابان آرام گرفته اند و استراحت می کنند. آن ها با خود استکانی چای شیرین همراه دارند و در حال نوشیدن چای با یکدیگر گپ می زنند و این گونه فضایی آرام و دلنشین و سرشار از آسایش و راحتی برای خود ایجاد می کنند. این صحنه ها را می توان در بیشتر عکس‌های انداخته شده از تبت دید.

سفر با شتاب، گزینه مطلوبی برای لذت‌بردن در تبت نیست. تنها با یک چرخ زدن در خیابان

باکوا، می توان به این عبارت رسید که "الماس گران بها در دل سنگ سخت" پنهان است. دکان های کوچک فروش سوغات و صنایع دستی ظریف و زیبا را می توان از ابتدا تا انتهای کوچه ها پیدا کرد. هرگاه به این محل سفر کردید و خسته از پیاده روی شدید، می توانید به دکان ماست فروشی "درخت کهن‌سال" بروید و از ماست دست ساز سنتی لهاسا نوش جان کنید. داخل کتاب‌فروشی "اوقات بهشت" هم همیشه پر است از جوانان هنر دوست! گاهی حتی می توانید خود را در دکانی دور از چشم و جایی دنج بیابید که سیب‌زمینی سرخ شده می فروشد، آن گاه مست عطر آن خوراک خوشمزه می شوید و می نشینید به هضم لذیذ سیب زمینی و مزمزه کردن طعم خوش زندگی! این ها همه شما را حیرت زده خواهد کرد ... در مقایسه با سفرهای شتابزده که مجبورید پس از رسیدن به مقصد، بلافاصله وسایل خود را زمین بگذارید و شتابان برای دیدن "قصر پوتالا" و "معبد جوخانگ" (Jokhang) خود را آماده کنید، به نظر من، تماشای محل های دور از چشم، اما واقعی لهاسا در سفر به این نقطه بسیار مهم است... که آن هم تنها با سفری از روی آرامش و بدون نگرانی از دست دادن زمان و با آسودگی خاطر امکان پذیر است.


آسمان فلات تبت در فصل زمستان کم ابر و کم بارش است و خورشید تابان همچنان در آسمان می درخشد، چنین تصویری است که سبب شهرت منطقه به عنوان "شهر تابش آفتاب" شده است. ساکنان محلی در فصل زمستان دوست دارند کوهنوردی کنند و با همراه داشتن خوراک و آب آشامیدنی، از کوه ها بالا بروند. کوه "نیانگ‌ره شیانگ دو" واقع در شمال لهاسا، با توجه به رطوبت فراوانش گاهی نمدار است. این کوهستان، یکی از محبوب ترین مکان های عموم مردم است. در فصل زمستان، کوه تا حدی خلوت تر است و سرسبزی زنده روزهای تابستانی کاملا از بین رفته و زمین خشک به رنگ زرد و خاکستری در می آید. وقتی بر روی این زمین قدم می زنید صدای "غژغژ" آن را می توانید بشنوید. با توجه به شیب کوه، گاه مجبور می شوید چهار دست و پا از کوه بالا بروید.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی