صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

سفری با آسودگی خاطر برای چشیدن طعم خوش زمستان در تبت

2019-04-02 18:29:19

می گویند آسمان در فلات به بهشت نزدیک تر است. تنها در صورتی که به بالاترین نقطه کوه برسید، می توانید به طور واقعی معنای این جمله را بفهمید. تا آن جا که سوی چشم یاری کند، شهر لهاسا را می بینید که در آغوش کوه‌های بلند آرام گرفته است. قصر پوتالا نیز جایی نه چندان دور قرار دارد. باید گفت که این هم یکی از ویژگی‌های بزرگ لهاسا است که در هر نقطه بلندی از شهر لهاسا که قرار بگیرید می توانید قصر پوتالا را ببینید. شکوه و متانت قصر پوتالا را که از بلندی های بیرون به تماشا می نشینم احساس می کنم، با آن چه که در داخل قصر لمسش کرده ام، کاملا متفاوت است.

تالاب "لالو" که بزرگ ترین تالاب در داخل کشور چین است، لقب "ریه لهاسا" را نیز به خود اختصاص داده‌است. چنین تالابی با مساحتی به این بزرگی به ندرت دیده می شود، بدین ترتیب، تالاب لالو از نقاط دیدنی باز به سوی عموم مردم نیست. تنها از طریق صعود به بالای کوه "نیانگ‌ره شیانگ دو"، می توان زمینی پوشیده از آب را دید. در هوای خوب، حتی می توان انعکاس قصر پوتالا را در آب دید. گاهی کنار آب، پرندگانی دیده می شوند که زمستان خود را در آن محل می گذرانند. گاه پرواز گروهی آن ها را می شود دید که ناگهان از جنگل بیرون می آیند و صدای گوشنوازشان از فراز آسمان شنیده می شود. لهاسا در زمستان منظره ای کاملا متفاوت از خود به نمایش می گذارد.

در فصل زمستان و پس از رسیدن به زمان پایان کشت و کار کشاورزی، محلی های زیادی برای تبریک اعیاد سنتی با ویژگی محلی از جمله "عید فرشته"، سال نو به تقویم تبتی، جشن می گیرند. ساکنان محلی در اعیاد گوناگون و متفاوت گردهم می آیند و جشن برپا می کنند تا با سال گذشته خداحافظی کرده و از سال جدید استقبال کنند. در لهاسای زمستانی، نور ضعیف خورشید بر بدن انسان می تابد، دقیقا همین زمان فرصتی مناسب است که با پاهای خود طول و عرض شهر لهاسا را با پای پیاده گز کنید و با چشمان خود، میراث دیرینه محلی را ستایش کنید. از این رو، به نظر می رسد که در سفری با وقت زیاد و با آسودگی خاطر در فصل زمستان می توان زیبایی های والای لهاسا را نظاره کرد.

اطلاعات درباره لهاسا و تبت

لهاسا مرکز منطقه خودمختار تبت و شهر گردشگری بین المللی با ویژگی فلاتی و قومی است. این شهر مرکز سیاسی، اقتصای، فرهنگی، علوم و فناوری و همچنین آموزش و پرورش تبت بوده و شهر مقدس دین بودایی تبتی به شمار می آید. لهاسا در مرکز فلات تبت و بخش شمالی رشته‌کوه هیمالیا قرار دارد. ارتفاع لهاسا حدود 3650 متر از سطح دریا است. در بیشتر روزها، هوای لهاسا آفتابی و کم بارش است. زمستان خیلی سرد و تابستان هم خیلی گرم نیست. ساعات آفتابی سالانه لهاسا به بیش از 3 هزار ساعت می رسد و لقب "شهر تابش آفتاب" را به خود اختصاص داده‌است. منابع غنی فراوانی در زمین لهاسا نهفته است که در مقایسه با دیگر جاها، دارای مزایای قابل توجه در منابع متنوع است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی