صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

اوقات آرامش بخش در شهرستان باستانی یائولی

2019-08-20 12:03:47

شهرستان باستانی یائولی واقع در شمال شرقی شهر جینگ ده جن، مرکز ظروف چینی وسفال است که در سراسر جهان شهرت دارد. شهرستان باستانی یائولی در میان سه میراث فرهنگی جهانی کوه هوانگ شان، کوه لوشان و روستاهای باستانی شی دی و هونگ تسون واقع است و لقب «منبع ظروف چینی، وطن چای و دریای بامبو» را دارد.

رود یائوهه که بسیار پاک و زلال است، شهرستان باستانی یائولی را به دو قسمت تقسیم کرده‌است. جریان رود پهناور و آرام یائوهه، آهسته آهسته بیشتر می شود. آب رود پاک و زلال است، تا حدی که جلبک، سنگریزه و ماهی ها در بستر آن دیده می شود. ساختمان‌های باستانی دو طرف رود روی آب‌ها سایه انداخته و همچون نقاشی آب و جوهر به نظر می رسد. این نقاشی‌ها همراه با جریان آب، به دور دست ها می رود، مانند این که یادداشت‌های دوران صد ساله این شهرستان را به جاهای دور منتقل می کند. درختان باستانی ایستاده در دو سمت رود نیز فضای منظم و جالبی ایجاد کرده‌است.

جذابیت‌های باستانی به سبک سلسه مینگ و چینگ در همه جای شهرستان باستانی یائولی دیده می شود. صد‌ها ساختمان‌ سلسله مینگ و چینگ در کنار کوه‌ها و رود‌ها ساخته شده و به طور منظم در غرب دو طرف رودخانه یائوهه قرار دارد. در چشم انداز دور و نزدیک ساختمان‌هایی دیده می شود که به سبک «هوئی جوئو» قدیمی (منطقه جنوب استان آن هوئی و شمال شرقی استان جیانگ شی کنونی) هستند. ساختمان ها با شیروانی هایی به سبک چینی با سفال خاکستری تیره و با گوشه‌های بر افراشته اند که به زبان چینی دم پرستو خوانده می شود و دیوارهای سفید همراه با سایه‌های کوه سرسبز و نهر شفاف، زیبایی خاصی را به وجود آورده‌است.

در کوچه های شهرستان باستانی یائولی، نقاط دیدنی به تلفظ چینی «شی گانگ لان شنگ» به معنی نگاه به دور دست از بالای کوه شیر و مقبره خانوادگی چنگ (بنای یادبود خانوادگی» وجود دارد که هنر حکاکی سه گانه سبک هوئی جوئو را به طور کامل نشان می دهد. من به نام «شی گانگ لان شنگ» علاقه مند بودم و خواستم علت نام‌گذاری آن را بدانم. صاحب این نقطه دیدنی توضیح داد که رو به روی این جا کوهی به نام کوه شیر وجود دارد، اگر از این جا به آن سو نگاه کنید، همه مناظر را می بینید، به همین علت، این نقطه دیدنی نام «شی گانگ لان شنگ» را گرفته‌است. این ساختمان در اواخر سلسله چینگ (حدود بیش از صد سال پیش) با آمیختگی سبک چینی و غربی بنا شد که ظاهر آن به سبک غربی و داخل آن به سبک سنتی هوئی جوئو است که روی سردر و قاب در چوبی، طرح گل‌، پرنده، حشرات و ماهی‌های مختلف و همچنین داستان قهرمان های قدیمی حکاکی شده‌است. با توجه به سبک سنتی و بومی آن، به خوبی زیبایی‌شناسی غنی در ناحیه جیانگ نان(مناطق جنوب رودخانه یانگ تسه، شانگهای، استان جه جیانگ، جنوب استان جیانگ سو و آن هویی و شمال و شرق استان جیانگ شی کنونی را شامل می شود) را به نمایش گذاشته‌است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی