صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

شهرستان باستانی جائو هوا در تاریخ زندگی می کند

2019-11-19 15:54:49

شهرستان باستانی جائو هوا در تاریخ زندگی می کند

صبح زود، نغمه پیوسته پرندگان، شهرستان باستانی جائوهوا را از خواب بیدار می کند. همراه با آواز آن ها، باران ملایم می بارد. از پشت پنجره چوبی رودخانه جیالینگ پر پیچ و خم زیر مه سبک و باران ملایم دیده می شود. مه و باران سبک، رشته‌ کوه خاکستری سایه روشن را مبهم ساخته و همچون نقاشی آب و جوهر سنتی چین دیده می شود. نقاش این طومار نقاشی زیبا چه کسی است؟ چشمانم را می بندم و عمیقا نفس می کشم. بوی شیرین و تازه آب رودخانه جیالینگ را حس می کنم. احتمال زیادی وجود دارد که پری‌های خفته در بستر رودخانه نیز زودهنگام از خواب بیدار شوند و امواج آرام رود نیز از زمزمه آنان باشد.

در را باز می کنم و به بیرون هتل خانگی می روم. این هتل خانگی به شکل خط چینی «丁» (دینگ) طراحی و همراه با فراز و نشیب کوه ساخته شده‌است که سمبلی از خانه‌های مردمی درشمال استان سی چوان است. تکه‌های سنگ به رنگ خاکستری متمایل به سبز خیابان‌های شهرستان باستانی جائوهوا را پوشانده است. دو طرف خیابان‌ها، ساختمان‌هایی به سبک سنتی با دروازه‌های چوبی حکاکی شده با طرح‌‌های متنوع و سفال خاکستری پر رنگ وجود دارد. ردیف اول که مستقیما در کنار خیابان‌ها قرار گرفته به عنوان مغازه استفاده شده و پشت آن، خانه های مردم قرار دارد. در زیر بارش ملایم باران، اصلا به چتر نیاز ندارم و به راحتی زیر باران قدم می زنم و تاریخچه ثبت شده روی آجرهای 9 خیابان و 18 کوچه شهرستان باستانی را به خوبی مرور می کنم.

شهرستان باستانی جائو هوا در تاریخ زندگی می کند

خیابان با تکه‌ سنگ های خاکستری پر رنگ پوشیده شده، براساس اصول قدیمی به صورت «سه تکه افقی و دو تکه عمودی» طراحی شده و برای هزاران سال تاکنون ادامه یافته‌است. با توجه به گذشت سال‌های بسیار، ردپای سال های دور بر روی این سنگ‌ها به جا مانده‌است. آب باران در میان فرورفتگی های سنگ جمع‌ شده، مثل این که به آخرین مقصد خود رسیده‌است. من آرام آرام روی این سنگ‌ها قدم می زنم و بار دیگر خاطرات گذشته خود را به یاد می آورم. مگر این همه، ردپایی زیبا از گذشته خودم نیست؟

قدم‌زدن در شهرستان باستانی جائوهوا، مانند باز کردن کتابی قطور است. هر قسمتی از شهرستان باستانی نیز مانند هر صفحه کتاب است که می توان آن را با دقت خواند. می ایستم. خم می شوم و با دقت آجر و سنگ 2300 ساله دیوار قدیمی شهرستان باستانی جائوهوا را بررسی می کنم، می فهمم که قصه‌های فراوانی در شکاف آجرها و فرورفتگی های میان سنگ‌ها وجود دارد. در این موقع، به یک آرامش دلپذیر می رسم، درست مانند خیابان‌های سنگی شهرستان باستانی!

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی