فارسی

دولت موقت افغانستان: مسدود شدن دارایی های افغانستان توسط آمریکا غیرقانونی است

CMG2022-09-23 14:51:06
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در سال 2021، ایالات متحده حدود 7 میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد و این اقدام آمریکا مورد محکومیت شدید بین المللی قرار گرفت. بلال کریمی، معاون سخنگوی دولت موقت افغانستان، روز چهارشنبه 21 سپتامبر، در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار رادیو و تلویزیون مرکزی چین گفت که اقدامات ایالات متحده به شدت ناقض قوانین بین المللی است و ایالات متحده باید دارایی‌های مسدود شده را به افغانستان بازگرداند.

این سخنگو اظهار کرد، ما بارها گفته‌ایم که مسدود کردن دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا غیرمنطقی و اقدامی ناقض قوانین بین‌المللی و معیارهای اساسی روابط بین‌الملل است. این دارایی متعلق به مردم افغانستان ست و باید بدون قید و شرط به مردم افغانستان بازگردانده شود. این پول برای تثبیت ارزش پول و اقتصاد افغانستان بسیار مهم است.

وی افزود، افغانستان در حال حاضر با بحران شدید اقتصادی و انسانی مواجه است و برای بازسازی کشور و بهبود زندگی مردم نیاز فوری به بودجه دارد. این مشکلات احتمالاً با نزدیک شدن به فصل زمستان تشدید می شوند. در چنین شرایطی، ایالات متحده دارایی های افغانستان را به عنوان دارایی های خود ضبط کرد که نقض آشکار حقوق قانونی مردم افغانستان است.

Messenger Pinterest LinkedIn