فارسی

اجرای توافقنامه تبادل زندانیان و آزاد کردن دارایی‌ها میان ایران و آمریکا

CMG2023-09-19 10:48:18
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 18 سپتامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران اظهار کرد که همزمان با آزادی پنج شهروند ایرانی محبوس در زندان‌های آمریکا، پنج زندانی آمریکایی که در ایران نگهداری می‌شوند نیز آزاد خواهند شد.

طبق گزارش ایرنا، ناصر کنعانی گفت که در همان روز تبادل زندانیان میان دو کشور انجام می شود و ۵ زندانی شهروند ایران از زندان های آمریکا آزاد می‌شوند. البته ۲ نفر از این افراد به ایران باز خواهند گشت و یک نفر هم به کشور ثالثی نزد خانواده‌ خود می‌رود و ۲نفر دیگر هم اظهار تمایل کردند که در آمریکا همچنان حضور داشته باشند و متقابلا ۵ زندانی هم به آمریکا تحویل داده خواهد شد. 6 میلیارد دلار ایران که در دو بانک کره جنوبی مسدود شده نیز به حساب ایران در کشورهای دوست واریز می شود.

رئیس بانک مرکزی ایران در همان روز تایید کرد که دارایی‌های ایران به حساب‌های بانکی در قطر منتقل شده است.

طبق گزارش رسانه‌های گروهی ایران، یک هواپیمای قطری حامل شهروندان آمریکایی آزاد شده در اواخر همان روز تهران را ترک کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در همان روز با انتشار بیانیه‌ ای تأیید کرد که پنج شهروند آمریکایی بازداشت شده توسط ایران آزاد شده اند. بایدن همچنین در این بیانیه گفت که آمریکا محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران و وزارت اطلاعات ایران را به دلیل مشارکت در «بازداشت نادرست» شهروندان آمریکایی تحریم خواهد کرد.

Messenger Pinterest LinkedIn