صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

حضورنخستین گروه باستان شناسان چین در ایران

2017-03-16 17:38:46 CRI 国际在线

حضورنخستین گروه باستان شناسان چین در ایران

همراه با پیشبرد ساخت یک کمربند- یک راه، مبادلات فرهنگی بین چین و کشورهای مسیر جاده ابریشم بیش از پیش تقویت یافته و فرصتی خوب برای باستان شناسان چین فراهم کرده است. در سال های اخیر، چند گروه از باستان شناسان چین به مناطق مختلف جهان سفر کرده و همکاری با کشورهای دیگر را آغاز کردند.

پایان سال 2016 میلادی، نخستین گروه باستان شناسان چین با همراه با همکاران ایرانی، حفاری باستان شناسی در خرابه بزرگ در مسیر جاده ابریشم باستانی را شروع کرده و در تلاش هستند تا میراث مدفون شده در زیر خروارها خاک را کشف کنند.

شیو تائو، معاون رییس دانشکده تاریخ از دانشگاه نن جین، در ماه مارس که در اکتشافات باستان شناسی مشترک چین و ایران شرکت کرده بود، چندی پیش در پکن در یک مجمع، سفر خود به ایران را برای حاضران توضیح داد.

حضورنخستین گروه باستان شناسان چین در ایران

وی گفت، براساس توافق نامه همکاری 5 ساله دانشگاه نن جین و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران، گروه باستان شناسان مشترک چین و ایران از ماه های نوامبر تا دسامبر سال 2016 میلادی فعالیت های کشف تپه نادری واقع در استان خراسان شمالی ایران را آغاز کردند. این تپه بزرگ راه ضروری به سوی خاور نزدیک و رم در مسیر جاده ابریشم باستانی بود. این تپه، از دوران مس و سنگ تا ورود اسلام ادامه یافت که تاریخ آن به حدود 6 هزار سال بر می گردد. در قرن نوزدهم، قلعه ای بر فراز این تپه و دیوار نیز دیده می شد. ولی اکنون اثری از قلعه دیده نمی شود، دیوار نیز فروریخته است. با توجه به جایگاه جغرافیایی ویژه و تاریخ دیرینه، حفاری این خرابه اطلاعات جدید برای تحقیقات جاده ابریشم باستانی، فناوری فلزکاری، کاشت محصولات کشاروزی و پرورش حیوانات خانگی فراهم می کند.

حضورنخستین گروه باستان شناسان چین در ایران

شیو تائو، با اشاره به دلیل انتخاب ایران به عنوان مقصد باستان شناسی گفت، ایران کشور باستانی متمدن است و از جایگاه جغرافیایی بسیار مهم برخوردار است. ایران با توجه به این که در میان تمدن دریای مدیترانه و آسیای شرقی، تمدن مرتع اروپا و آسیا و تمدن هند، در جاده ابریشم باستانی نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. مبادلات بین دو کشور چین و ایران نیز بسیار نزدیک بود، ولی تحقیقات دراین زمینه بسیار محدود بوده و در بعضی زمینه ها خالی است. باستان شناسان کشور چین با این سفر به ایران، نخستین گام را در این زمینه بر داشته اند. وی گفت: از دوران بسیار پیش یعنی در دوران برنز، به ویژه کشاورزی، دامپروری و فناوری فلز کاری در ایران آغاز شد. این عوامل تمدن قدیمی پس از انتقال به شرق، بر آسیای شرقی نیز تاثیر گذاشته است. برای نمونه، گندم، جو، گوسفند، بز در ایران و منطقه بین النهرین منشا گرفتند. به این ترتیب، ما برای انجام تحقیقات درباره تاریخ چین باستان، به ویژه تاریخ غرب چین باید از تحقیقات درباره ایران آغاز کنیم.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی