صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

پیاده روی فراموش نشدنی

2018-10-23 13:53:59

پیاده روی فراموش نشدنی

مسیر پیاده رو تازه احداث شده شانگهای به طول 45 کیلومتر در ساحل رودخانه هوانگ پو راهی سرشار از حال و هوای هنری، فرهنگی، تاریخی و طبیعی است و نماد جدید شهر شناخته می شود.

تقریبا از بیشتر کلان شهرهای دنیا یک رودخانه عبور می کند. لندن رود تایمز، پاریس رود سن، نیویورک رود هادسون و سن پیترزبورگ رود نوا را دارد.

شانگهای نیز از این قاعده مستثنی نیست. رود هوانگ پو این شهر را به دو قسمت "پو دونگ" و "پوشی" (یعنی شرق رود هوانگ پو و غرب رود هوانگ پو) تقسیم کرده است. این رود، رود فرعی رودخانه یانگ تسه است که به نام رود مادری شهر شانگهای شناخته می شود.

از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، رود هوانگ پو بستر توسعه و رشد صنعت کشتی سازی، کارخانه ها، انبارها و بانک ها بوده و شانگهای را از یک مرداب دورافتاده به یک مرکز تجاری پویا تبدیل کرده است.

با آغاز قرن 21، شانگهای نیز بازسازی صنایع محوری خود را آغاز کرده و بر صنایع خدماتی و مالی تمرکز یافت. این زمانی بود که شهرداری شانگهای به بازنگری نقش رود هوانگ پو در جامعه شهری پرداخت.

بازسازی منطقه ساحلی رود و ایجاد فضای سبز عمومی، بخشی از برنامه توسعه 1999-2000 شانگهای بود. این اقدام بلندهمتانه بعدها نیز در برنامه سه ساله ساخت و ساز فضاهای عمومی ساحل رود یانگ پو قید شد. با اجرای این برنامه ها، اسلکه ها و انبارهای قدیمی تدریجا ناپدید و پارک و مسیر پیاده رو ساحلی جایگزین شد. کارخانه های قدیمی نیز به شکل گالری های هنری بازسازی شد.

تا اوایل سال 2018، هنگامی که خطوط مسیر مجزا در دو طرف رودخانه به هم متصل و به یک مسیر پیاده روی حلقوی 45 کیلومتری کامل تبدیل شد، این برنامه نیز به نقطه عطف خود رسید. این مسیر پیاده رو از پل "هوانگ پو" در شمال آغاز شده و پس از عبور از 5 منطقه شهر به پل "شیو پو" واقع در جنوب شهر امتداد می یابد که یک مسیر حلقوی بسته است.

اتصال این دو راه پیاده رو برای دوندگان نوید بزرگی است. "شیه چون تیان" 66 ساله یکی از اهالی منطقه "شیو هوی" شهر واقع در ساحل غرب رود به دویدن علاقه فراوانی دارد. او به روزنامه چاینادیلی می گوید: "در مسیر قدیمی بن بست و موانع زیادی وجود داشت و من هنگام دویدن مجبور بودم تا از مسیر خارج شده و دوباره به درون مسیر برگردم و به دویدن ادامه دهم. حالا می توانم بدون مانع در کنار رود بدوم و از ترافیک دور باشم و همیشه از تماشای مناظر بسیار زیبای کنار رود لذت ببرم."

"بیان شوا وی" یکی از طراحان شهرسازی از پژوهشگاه برنامه ریزی و طراحی شهری شانگهای درباره ساخت مسیر پیاده روی ساحلی رود می گوید که بزرگ ترین چالش، از میان برداشتن آن همه بن بست و روانسازی مسیر بود.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی