صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

هوا وی «کشتنی» نیست

2019-05-25 17:32:23

نوشته: جو جنگ یادداشت سردبیر سی جی تی ان: جو جنگ استادیار دانشگاه متمرکز بر قانون اساسی و سیاست در دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین است. این مقاله بیانگر نظر نویسنده است و لزوما نظر سی جی تی ان نیست.

 استیو بنن استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید در مصاحبۀ اخیری با «مورنینگ پست چین» گفت: ممنوع کردن هوا وی از دسترسی به بازار ایالات متحده و بریدن دستش از تأمین قطعات حیاتی «10 برابر مهمتر از یک قرارداد تجاری با چین» است.

به گفته بنن دولت ترامپ به بستن راه سایر شرکتهای چینی از بازارهای غربی متعهد خواهد بود و حتی اگر ترامپ فقط یک دوره رئیس جمهور باشد، در سالهای آینده امریکا دولتی که کمتر از این ستیزه جو باشد، نخواهد داشت، زیرا چین به یک موضوع محل اجماع دو حزب تبدیل شده است.

ظاهراً سخنان بنن که هشداری آگاهانه نسبت به روابط سرشار پیش روی چین و امریکا و مشاهدۀ وجود احساسات ضد چینی در میان سیاستمداران امریکا، به شکل مستدلی درست است. با این حال سرزنشهایش نسبت به چین که باعث کاهش توان رقابت آمریکا و به ویژه تعهدش مبنی بر تعطیل کردن هوا وی ممکن است به سنگ بخورد.

قبل از هر چیز، حس و حساسیت هم برای آمریکاییها هم چینیها در انتخاب شرکاء و محصولات نقش مهمی ایفا کرد. در طرف امریکا، برغم فرمان منع شرکتهای امریکایی از فروش تجهیزات و مهلتی که تا 19 اوت دارند، بعضی شرکتهای امریکایی شبانه روز برای فروش محصولات خود به هوا وی کار می کنند.

از طرفی هوا وی در سال 2018 از 13000 تأمین کننده اجناس و قطعاتی به ارزش 70 میلیارد دلار 2018 خرید که حدود 11 میلیارد دلار آن صرف خرید محصولات دهها شرکت امریکایی شد. این بدان معنی است که از دست دادن یک مشتری مثل هوا وی برای آن شرکتها به قیمت چهار دست و پایشان تمام شود.

در طرف چین، ممنوعیت صادرات ایالات متحده ممکن است طرفداران سرسخت آیفون را وادار به تغییر سلیقه کند. بنا بر برخی تحلیلها، احساسات ملی گرایانه ناشی از تحریمهای آمریکا ممکن است به سود هوا وی تمام شود و انتظار می رود همزمان با اوج گرفتن تنش تجاری، سهم بازار اپل در سرزمین اصلی چین فرو بغلتد.

علاوه بر این، نگرانیهای سیاسی به کنار، راهبردهای پیشنهاد و قیمت گذاری اپل به خوبی راهبردهای هوا وی نیست و شاید یکی از اولین دلایل سقوط بازار اپل باشد.

در مرحلۀ دوم، بصیرت و خونسردی هوا وی نشان می دهد که به رشد خود ادامه خواهد داد. رن جنگ فِی بنیانگذار هوا وی در یک مصاحبۀ اخیرش ادعا کرد که هوا وی سالهاست برای برخورد با دولت ایالات متحده آماده شده و تنها مسألۀ این وضعیت که قطعاً اتفاق می افتاد، زمان بود. رن جنگ فِی در ستایش از شرکت هوا وی گفت که بسیار سختکوش، ذهن باز و چنان آینده نگر است که برای ماندن تمام تلاش خود را به کار خواهد بست. او تأکید کرد که کارکنان شرکت و خانواده هایشان برای رسیدن آن به سطح ایده آل و اوج بازار جهان فداکاریها کرده اند. او برغم اقدامات ستیزه جویانۀ دولتمردان واشنگتن، نسبت به همۀ شرکتهای امریکایی که طی سالیان به هوا وی کمک کرده اند، از طرف شرکت هوا وی قدردانی کرد.

 ثالثا، حتی اگر جهان غرب دنبال ترامپ راه بیفتد و هوا وی را از بازارش براند، این به معنی بن بست نیست. رئیس جمهور شی جین پینگ در دیدار اخیرش از استان جیانگ شی خواستار تقویت اعتماد به نفس و نوآوری در فناوری شد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی