صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چه کشوری در سراسر جهان دیگر کشورها را مورد تهدید قرار می دهد

2019-07-25 16:09:06

چندی پیش، بیش از یکصد نفر از افراد تندوری آمریکا با ارسال نامه ای به ترامپ رییس جمهوری آمریکا چین را به سلطه جویی و تهدید دیگران با استفاده از قدرت جامع خود متهم ساختند. بسیاری صاحب نظران و روشنفکران اعلام کردند که در این نامه، بسیار مناسب است که نام آمریکا را به جای چین بگذارند.

این نامه به نوشته یک افسر بازنشسته نیروی دریایی و با امضای نظامیان بازنشسته و یا اعضای سازمان اطلاعاتی آمریکاست. آن ها رابط و یا مذاکره کننده مستقیم مناسبات چین و آمریکا نبوده و هدف از ارسال این نامه تنها نقش بازی کردن برای نشان دادن خود هستند.

برای نمونه، آن ها در این نامه ادعا کردند که در نظام سیاسی آمریکا، جنگ یک حالت استثنایی و چین بر عکس است. این دیدگاه آن ها کاملا مسخره است. طبق آمار، پس از تاسیس ایالت متحده آمریکا در سال 1776 میلادی در بیش از 200 سال گذشته، آمریکا در 90 درصد این مدت گرفتار جنگ بوده است. حتی در آخرین سال از دوره ریاست باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا، این کشور حدود 26 هزار بمب به 7 کشور پرتاب کرد. پس از تاسیس جمهوری خلق چین در 70 سال گذشته، این کشور هیچ جنگ و یا درگیری نظامی را به طور مبتکرانه برپا نکرده است. پس چه کشوری تهدید کننده صلح جهان است، کاملا واضح است.

در پس حوادث عمده امنیتی جهان در سال های اخیر، نقش آمریکا دیده می شود. این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم، علیه افغانستان و عراق جنگ برپا کرد، به سوریه حمله کرده و تلفات سنگینی از مردم بی گناه بر جا گذاشت و پیرامون مساله پناهندگان در کشورهای اروپایی بحران جدی برانگیخت. پس از روی کار آمدن دولت کنونی آمریکا، این کشور به مراتب سیاست یک جانبه گرایی در پیش گرفته است. برای نمونه، آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل شناخته و قطع نامه سازمان ملل و تفاهمات جامعه بین المللی در این باره را پایمال کرده است. همچنین آمریکا با خروج از پیمان موشک های میانبرد و کوتاه برد که بین آمریکا و روسیه امضا شده، پایه امنیت راهبردی جهانی را تخریب کرده است. علاوه بر این، آمریکا با پرچم "کشتیرانی آزاد"، ناوگان جنگی خود را به آب های ده ها کشور دنیا اعزام کرده است... در واقع آمریکا زورگویانه، مخرب صلح و منشاء ناآرامی جهان است.

بر اساس آمار موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم، هزینه نظامی آمریکا در سال 2018 به بیش از 640 میلیارد دلار رسید که در مقام نخست در جهان قرار داشته و برابر با بودجه هشت کشور از مقام دوم تا نهم است. این در حالیست که چین با انتشار کتاب سفید «امور دفاعی چین در عصر جدید» برعدم گسترش زمین و عدم ایجاد منطقه تحت نفوذ خویش تاکید کرده است. هزینه سرانه نظامی چین در سال 2017 تنها 750 یوان بود که 5 درصد آمریکاست.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی