صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

حفظ گرایش گفت و گو برپایه برابری و احترام متقابل

2019-08-01 16:06:59

دوازدهمین رایزنی تجاری بلندپایه چین و آمریکا 9 مرداد/31 ژوییه در شانگهای پایان یافت. دو طرف ظرف دو روز طبق تفاهم مهم رهبران دو کشور در اوساکا درخصوص مسایل مهم و بزرگ مورد توجه مشترک در ابعاد اقتصادی و تجاری به طور صادقانه، موثر، سازنده و عمیق تبادل نظر کردند. دو طرف همچنین در این باره گفت و گو کردند که چین با توجه به نیازهای داخلی، خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش می دهد و آمریکا نیز شرایط مطلوب برای تهیه ایجاد می کند. دو طرف به توافق رسیدند که ماه سپتامبر دور جدید رایزنی تجاری بلندپایه در آمریکا برگزار شود.

این نتایج به آسانی به دست نیامده است. از فوریه سال 2018 به این سو، دو طرف چین و آمریکا 12 دوره مذاکرات برگزار کردند و به پیشرفت های مهم رسیدند اما در عین حال به پیچ و خم هایی هم رسیدند. خاصه از دهم مه، آمریکا تعرفه 200 میلیارد دلار بر کالاهای صادراتی چین به آمریکا را ارتقا داد، تفاهم رهبران دو کشور برای حل اصطکاک از راه مشورت را نقض کرد و در نتیجه آن روند رایزنی به شدت ناکام ماند و بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشت.

تاریخ و واقعیات بارها ثابت کرده است که جنگ تجاری برنده نخواهد داشت، همکاری تنها گزینه صحیح برای چین و آمریکا است. پایان ماه ژوئن رهبران چین و آمریکا هنگام دیدار در اوساکا موافقت کردند که برپایه برابری و احترام متقابل، رایزنی اقتصادی و تجاری را از سر گیرند و برای حل مسایل به مسیر عادی بازگردند. با این حال دوازدهمین رایزنی تجاری بلندپایه چین و آمریکا از اهمیتی خاص برخوردار است: هم نخستین گفت و گوی رودررو تیم های اقتصادی و تجاری چین و آمریکا پس از بیش از دو ماه بود و از سوی دیگر انتظار جامعه جهانی است که چین و آمریکا از راه مشورت اختلافات را حل کنند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی