صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

اعمال فشارهای حداکثری مسایل را حل نخواهد کرد

2019-08-02 20:23:10

مدتی پس از پایان دوازدهمین دور رایزنی های بلندپایه تجاری میان چین و آمریکا، آمریکا باردیگر با استفاده از چماق تعرفه تهدید کرد که از اول ماه سپتامبر به افزایش 10 درصدی تعرفه متوجه 300 میلیارد کالای وارداتی چینی دست خواهد زد. این اقدام به طور جدی ضمن نقض شناخت مشترک سران دو کشور در اوساکای ژاپن، با خروج از مسیر درست، برای حل مسایل مفید نخواهد بود. چین ضمن ابراز ناخرسندی شدید و مخالفت قطعی خود، با در پیش گرفتن تدابیر لازم، از منافع محوری کشور و منافع کلیدی مردم دفاع می کند.

با مرور بر روند رایزنی های تجاری میان چین و آمریکا در بیش از یک سال گذشته، اعمال فشارها در حین مذاکرات از ابزار همیشگی آمریکا است. ولی حقیقت ثابت می کند که این گونه اقدامات تاثیری بر چین نخواهد داشت و ضمن آسیب رسانی به فرصت های ازسرگیری رایزنی ها که به سختی به دست آمده، برای حل مسایل و منازعات نیز مساعد نیست.

دوازدهمین دور رایزنی های بلندپایه تجاری میان چین و آمریکا پس از توقف بیش از دو ماهه بار دیگر برگزار شد. تیم های تجاری دو طرف باردیگر به طور مستقیم مذاکره کردند. دوطرف با انتشار بیانیه هایی پس از پایان رایزنی به طور مشترک تاکید کردند که مبادلات سازنده ای داشته و موافقت کرده اند که دور بعدی رایزنی را ماه سپتامبر در آمریکا برگزار کنند. پیش از این، تیم های تجاری دو کشور رایزنی هایی را در ماه اگوست برگزار می کنند. این نتیجه به آسانی به دست نیامد. جامعه بین المللی نیز انتظار دارد پکن و واشنگتن براساس شناخت مشترک اوساکا، براساس برابری و احترام به یکدیگر، گفت و گو را ادامه دهند.

ولی آمریکا باردیگر با برداشتن چماق تعرفه از مسیر درست برای حل مسایل خارج شده است. چین همواره تعهدات خود را عملی کرده و توافق نامه سران دو کشور در ملاقات اوساکای ژاپن را اجرا می کند. ولی آمریکا، چین را به خاطر عدم حصول پیشرفت در افزایش وارد کردن محصولات کشاورزی آمریکا و کنترل بر فنتانیل مورد انتقاد بی پایه قرار داد. از 19 ماه ژوییه، برخی از شرکت های چینی درباره خرید سویا، پنبه و سوگوم و قیمت آنان از فروشندگان آمریکایی سئوال کردند. براساس نیازهای داخلی و اصول بازار، تاکنون گروهی از محصولات کشاورزی معامله شده است که شامل 130 هزار تن سویا، 120 هزار تن سوگوم و غیره می شود. اکنون شرکت های مربوط از ادارات مرتبط چین درخواست کردند که تعرفه افزوده شده بر این گروه از واردات آمریکایی را معاف کند و کارهای رسیدگی در حال جریان است. آمریکا باید برای انجام تشریفات رسیدگی زمان را مد نظر قرار دهد و بیش از حد عجله نکند.

کنترل و مدیریت بر فنتانیل به همکاری جهانی، زمان و استقامت نیاز دارد. ادارات اجرای قوانین چین بارها پرونده هایی مربوط به فروش و تولید غیر قانونی فنتانیل به آمریکا را کشف کرده اند و متوجه شدند که این پرونده ها با همکاری جنایتکاران خارجی انجام شده و تعداد فنتانیل تولید شده و فروخته شده به آمریکا بسیار کم است و امکان ندارد که این سرمنشا جاری شدن سیل فنتانیل در آمریکا باشد. چین از اول ماه مه مدیریت بر مواد فنتانیل را آغاز کرده و این عملیات جدید چین به عنوان کشور بزرگ مسوولیت پذیر برای کمک به همکاری بین المللی در کنترل و مدیریت بر مواد مخدر است. مساله سوءاستفاده از مواد فنتانیل در آمریکا ناشی از عوامل مختلف است و نباید مسوولیت آن را بر دوش دیگران انداخت.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی