صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چین: با مداخله برخی کشورها با پیشنهادهای تایوان در روند مجمع جهانی بهداشت قاطعانه مخالفیم

2020-05-15 20:18:24

جائو لی جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری ۲۶ اردیبهشت/ ثور، ۱۵ مه در واکنش به تلاش برخی کشورها برای کمک به حضور تایوان در مجمع جهانی بهداشت گفت: مجمع جهانی بهداشت سالها پیشنهادهای مربوط به تایوان را که توسط چند کشور ارائه شده رد کرده است و این به طور کامل نشان دهنده آن است که اصل چین واحد، آرمان و گرایش جامعه جهانیست و به هیچ وجه به چالش کشیدنی نیست. رفتار برخی کشورها برای بحث درباره پیشنهادهای مربوط به تایوان در روند این مجمع به شدت مداخله جویانه است و همکاری بین المللی در مقابله با کروناویروس را تخریب می کند که حتماً با مخالفت قاطعانه بیشتری از طرف اعضاء جامعه جهانی روبرو خواهد شد.

جائو لی جیان در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران در این باره گفت: پس از شیوع کروناویروس، مقامات حزب دمکرات پیشرو تایوان از شیوع این بیماری برای امتیازگیریهای سیاسی استفاده کردند و به اعتیاد به اصطلاح شرکت تایوان در مجمع جهانی بهداشت در مناسبتهای بین المللی ادامه دادند، در حالیکه هدف واقعی آنان ارتقاء جایگاهشان با استفاده از نیروهای خارجی و پیگیری استقلال طلبی با سوءاستفاده از شیوع کروناویروس است. ما قاطعانه با این اقدامات مخالفت می کنیم و آنان هرگز به هدف خود نخواهند رسید.


جائو لی جیان گفت: شرکت منطقه تایوان چین در مجمع جهانی بهداشت حتماً باید بنا بر اصل چین واحد انجام شود که در اصول دیگری مانند قطعنامه شماره ۲۷۵۸ نشست عمومی سازمان ملل و قطعنامه شماره ۲۵۰۱ مجمع جهانی بهداشت تایید شده است.

وی اشاره کرد: بنا بر اصل چین واحد، پس از سال ۲۰۱۹، در مجموع ۱۶ گروه شامل ۲۴ نفر از متخصصان منطقه تایوان چین در فعالیتهای فنی سازمان بهداشت جهانی شرکت کرده اند. راه منطقه تایوان برای کسب اطلاعات درباره شیوع کروناویروس بسته نشده و اصلاً چیزی به نام «شکاف بین المللی در پیشگیری از همه گیری» وجود ندارد.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی