صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > بین المللی > متن

دولت ترامپ مانع بزرگ مقابله جهان با کرونا

2020-05-15 15:45:49

مایکل فوکس (Michael H Fuchs)، پژوهشگر ارشد مرکز توسعه یکی از اندیشکده‌های آمریکا 12 مه (23 اردیبهشت/ثور) با انتشار مطلبی در گاردین نوشت: دولت ترامپ آمریکا را به مانع بزرگ مقابله جهان با کرونا تبدیل کرده است.

روزنامه گاردین: ترامپ آمریکا را به مانع بزرگ جنگ جهان با کرونا تبدیل کرده است

در این مقاله آمده است: کوتاهی و ضعف ترامپ در برخورد با کرونا نه تنها همه گیری کرونا در آمریکا را تشدید کرده بلکه بر دشواری مقابله جهان با کرونا افزوده و باعث شد بشر در این بحران بهای بیشتر و مرگبارتری بپردازد.

این مقاله ادامه می‎دهد: کرونا بحرانی برای تمام انسان‎هاست و باید کشورها در این مقطع حساس همکاری و مشترکاً با آن برخورد کنند اما دولت ترامپ آمریکا را به مانع بزرگ مقابله جهان با کرونا تبدیل کرده است.

مانع تراشی برای همکاری بین المللی

به نوشته این مقاله: اداره برنامه جهانی غذا اعلام کرد کرونا احتمالا باعث قحطی و کشته شدن تعداد زیادی از انسان ها می‌شود اما آمریکا نه تنها به کشورهای در حال توسعه کمک نکرده بلکه مانع اقدامات گروه 20 در این راستا شده است.

سازمان ملل نیز با توجه به شیوع کرونا خواستار آتش بس گسترده در سطح دنیا شد اما موقعی که قرار بود رای‌گیری برای تصویب این طرح در شورای امنیت برگزار شود، آمریکا یگانه عضوی بود که آن را وتو کرد. این طرح قاعدتاً قرار نیست به نفع کشور خاصی باید باشد و صرفاً بیانگر یک تمایل و رویکرد عمومی است و در طول تاریخ چنین طرح‎هایی هیچ وقت وتو نشده بود اما آمریکا در این کار پیشقدم شد. به علاوه، دولت ترامپ به رغم شرایط نامطلوب اقتصادی در ایران و ونزوئلا، تحریم ها علیه این دو کشور را ادامه می دهد.

روزنامه گاردین: آمریکا طرح آتش بس شورای امنیت را وتو کرد

اتحادیه اروپا نیز 4 مه (15 اردیبهشت/ثور) برای تامین منابع مالی و جذب کمک برای توسعه دارو و واکسن کرونا نشستی آنلاین برگزار کرد اما آمریکا در آن شرکت نکرد و هیچ تعهدی نیز برای اهدای کمک ارائه نداد.

توقف پرداخت مالی به سازمان بهداشت جهانی

بر اساس این مقاله: در ابتدای شیوع کرونا سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع آن در جهان هشدار داده بود و از کشورها خواسته بود خود را آماده کنند. اما دولت ترامپ نه تنها از همکاری با سازمان بهداشت جهانی خودداری کرد بلکه برای سرپوش گذاشتن بر کوتاهی های خود در برخورد با شیوع کرونا، پرداخت مالی به این سازمان را نیز متوقف کرد.

البته این اقدام مورد سرزنش گسترده قرار گرفت. وزیر بهداشت آلمان گفت که کشورها در مقطع حاساس کنونی به همکاری بین المللی نیاز دارند و سازمان بهداشت جهانی در این کار نقش مهمی ایفا می‌کند و توقف پرداخت مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی یک چالش بزرگ برای مقابله جامعه جهانی با کرونا به شمار می آید.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی