صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > بین المللی > متن

«سیاسی بازی» ترامپ و بی توجهی او به توصیه علمی کارشناسان در مهار کرونا

2020-05-19 20:40:19

کمپین انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در سال 2016 تا حدود بسیار زیادی به دلیل بی اعتنایی علنی وی به موضوع علم و از جمله شک و تردید او درباره واکسن و ادعاهایش مبنی بر اینکه تغییرات آب و هوایی یک «فریب» ساخته شده توسط چینی هاست، در ذهن ها مانده است.

بسیاری فکرش را هم نمی کردند که رویکرد ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا نیز درست در همین جهت فکری اش باشد به طوری که علم کارشناسی و تجربه های علمی را به خاطر منافع سیاسی خودش نادیده بگیرد؛ اما بحران فعلی ناشی از بیماری «کووید-19» به مردم ثابت کرده است که درباره ترامپ اشتباه فکر می کردند.

تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر عزل «ریک برایت» یکی از بهترین متخصصان ارشد حوزه ویروس شناسی آمریکا آن هم در اوج بحران وضعیت سلامت عمومی مردم این کشور، بار دیگر محافل علمی را متحیر و شوکه کرده است.

برایت، هدایت یک اداره دولتی در مسیر تولید واکسن کرونا را بر عهده داشت اما ماه گذشته به دلیل اینکه از تبلیغ درمان دارویی ارائه شده توسط ترامپ به عنوان یکی از تغییر دهندگان احتمالی مسیر مبارزه با کووید-19 امتناع کرد، از سمتش کنار گذاشته شد.

رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 5 آوریل به خبرنگاران گفت که درمان دارویی پیشنهاد شده دولت او، یک داروی بسیار قوی و قدرتمند است و مردم را نمی کشد. ترامپ گفت: «ما نتایج بسیار خوبی گرفته ایم و آزمایش های بسیار خوبی نیز در این زمینه انجام شده است. ما دقیقا باید چه چیزی را از دست بدهیم؟».

نتایج تحقیقات نشان می دهد که پاسخ این سوال ترامپ که پرسید «ما دقیقا چه چیزی را باید از دست بدهیم؟ ممکن است «جان انسان ها» باشد.

بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده توسط «اداره بهداشت و درمان کهنه سربازان» آمریکا، «هیدروکسی کلروکین» و کلروکین مرتبط با آن تاثیر محدودی در پروسه درمان بیماران مبتلا به کووید-19 نشان داده و حتی خطر مرگ در برخی از بیماران را نیز افزایش داده است.

برایت در یک جلسه استماع در کنگره گفت که شهادت می دهد که «علم» و نه «سیاست» و نه «رفیق بازی» باید هدایت کننده مسیر مبارزه با ویروس مرگبار کرونا باشد.

این اولین باری نبود که ترامپ بی اعتنایی صریح خود به علم را به نمایش گذاشت و با بی اعتنایی به اضطرار اعلام شده توسط معتبرترین سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت عمومی، فرصت حیاتی آمریکا برای مبارزه با کووید-19 را از دست داد.

«نانسی مسونیر» رئیس مرکز ملی بیمارهای ایمنی و تنفسی در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا در ماه فوریه درباره قطعیت اپیدمی ویروس کرونا میان مردم آمریکا هشدار داده بود؛ مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا همچنین به بیمارستان ها و جوامع مسکونی آمریکا تاکید کرده بود که باید برای مقابله با گسترش ویروس کرونا آماده باشند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی