ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟

2020-02-22 21:57:48

ایران در مقابله با شدت شیوع کروناویروس از چین چه تجربیاتی خواهد آموخت؟

در ژاپن و کره جنوبی موارد شناسایی شده ابتلاء به کروناویروس به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این ویروس در خاورمیانه شیوع یافته و مخصوصاً وضعیت ایران بسیار جدی است، به طوری که ویروس از قم به تهران و گیلان و حتی خارج از کشور سرایت کرده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز شنبه گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسید.

از سوی دیگر، روز جمعه یک مورد در کانادا و یک مورد در لبنان گزارش شد که گویا هر دو نفر چندی پیش به ایران سفر کرده بودند.

تئودور ادهانوم گِبرِیِسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در ژنو گفت: وضعیت شیوع بیماری ممکن است به هر جهتی برود، باید در زمان قابل کنترل با کروناویروس جدید مقابله کرد. اگر در چنین زمان حساسی قاطعانه عمل نکنیم، با مسائل جدی روبرو خواهیم شد.

چانگ هوا سفیر چین در ایران روز جمعه در یادداشتی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم گفت: «از زمان شیوع این بیماری در چین، دولت و مردم ایران حمایت و کمکهای ارزنده ای به چین ارائه کرده اند. ما این دوستی را به خاطر سپرده ایم و آن را ارج می‌نهیم. شیوع این بیماری در ایران نیز قلب مردم چین را متأثر کرده است و ما هم احساسات مشابهی نسبت به مردم ایران داریم. چین ارتباط و همکاریهای نزدیک خود را با ایران حفظ خواهد کرد؛ همکاری برای پیشگیری از سرایت این بیماری را تقویت و تلاش خواهد کرد به منظور محافظت از سلامت مردم هر دو کشور و صیانت از امنیت سلامت عمومی در دنیا در اسرع وقت بر شیوع این بیماری غلبه کند.»

همین روز گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری گفت چین به دقت اوضاع و تحولات مرتبط با کروناویروس 2019 در ایران را رصد می کند. وی درگذشت بیماران ایرانی را تسلیت گفت و اظهار کرد: در مقابله با این بیماری، چین قاطعانه در کنار ایران ایستاده است.

از زمان قرنطینه شهر وو هان در 23 ژانویه تا کنون مبارزه با کروناویروس 2019 در چین تقریبا یک ماه طول کشیده است. چین جدیترین و کاملترین اقدامات را اتخاذ کرده و اکنون در این نبرد به ثمرات آشکاری دست یافته است. موارد افزوده شده در سراسر کشور از اوج آن که 15152 مورد در 23 بهمن بود، به کمتر از 400 مورد در روز جمعه کاهش یافته است، موارد مشکوک به سرعت پاک شده، موارد درمان شده به میزان بالایی افزایش یافته و در سه روز متوالی از موارد تازه شناسایی شده ابتلاء بیشتر شده است. روز جمعه در 18 استان و شهر تابع مرکز شناسایی مورد ابتلاء جدید گزارش نشد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی