نگاه هوشمندانه به روابط چین و ایران و دفاع از دوستی دو کشور

2020-04-13 20:36:23

پس از شیوع ویروس کرونا، چین و ایران به پشتیبانی از یکدیگر پرداختند، در جریان امدادرسانی متقابل، اتفاقات متاثر کننده بسیار رخ داده است. اما تعداد اندکی از افراد نمی خواهند شاهد توسعه روابط چین و ایران باشند، در روزهای اخیر جنجالی برپا شد که تاسف و ناراحتی برخی از شخصیت ها که برای دوستی چین و ایران تلاش می کنند را به دنبال داشت.

چانگ هوا سفیر چین در ایران 13 آوریل در روزنامه ایران مقاله ای منتشر کرد و نوشت، در برابر سرایت ویروس کرونای جدید در سراسر جهان، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین ایجاد جاده ابریشم سلامت با همدلی را مطرح کرده است، این ابتکار در مقابله مشترک جامعه جهانی با کرونا دارای اهمیت بزرگ است. چین و ایران با کمک به یکدیگر در جریان مقابله با کرونا، قویا مفهوم کلیدی ایجاد جاده ابریشم سلامت را شرح داده اند.

سفیر چانگ هوا همانند گذشته در راه دوستی چین و ایران فعالیت می کند، وی پس از روی کار آمدن در ژوئن سال گذشته در پیشبرد همکاری های چین و ایران در ابعاد مختلف بسیار فعال بوده، در این مدت همکاری و دوستی دو کشور به دستاوردهای فراوان رسیده است، این در حالیست که هر دو کشور با فشار حداکثری آمریکا رو به رو هستند، این دستاوردها که به آسانی حاصل نشده، مورد تایید عمومی شخصیت های محافل مختلف دو کشور قرار گرفته است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران چندی قبل در توییتر پیرامون آمار چین درباره کرونا اظهاراتی نادرست منتشر کرد، سفیر چین از روی حسن نیت به وی یادآوری کرد، این اقدام هیچ اشکالی ندارد. اما تعداد اندکی از نمایندگان مجلس ایران درباره این موضوع جوسازی کرده و از وزارت امور خارجه ایران خواستند تا سفیر چین را احضار کند. این رویداد علاقه رسانه های غربی را در پی داشته است، صدای آمریکا، سایت فارسی بی بی سی و رادیو فردا همه با جوسازی درباره این حادثه قصد دارند در روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و ایران سنگ اندازی کنند.

البته آوای دوستانه و هوشمندانه زیادی هم به گوش می رسد، برای مثال وزارت امور خارجه ایران و سفارت ایران در پکن، محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و بخش سیاسی سپاه پاسداران و روزنامه کیهان اظهارات جهانپور را نسنجیده و پاسخ سفیر چین را محترمانه دانستند.

محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که در حال حاضر چین کشوریست که «تحریم های آمریکا را قبول ندارد» و همچنان اعلام کرده است نفت ایران را می خرد، افزود: در داخل ایران باید به «اظهار نظرها» در مورد چین خیلی توجه شود، به عنوان سفیر ایران در چین اعلام می کنم در طول این مدت که در پکن هستم، جز «عزت و احترام» چیزی دیگر از دولت و ملت چین ندیده ام. وی تصریح کرد: در این شرایط، «دست دوستی که چین به سمت ایران دراز کرده است را باید فشرد نه این که با اظهارنظرهای نسجیده و مغرضانه بخواهیم این همکاری ها را سرد کنیم».

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی