ترامپ مصوبه کنگره برای محدود کردن اختیار آغاز جنگ علیه ایران را وتو کرد

2020-05-07 12:36:13

ترامپ مصوبه کنگره برای محدود کردن اختیار آغاز جنگ علیه ایران را وتو کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه ای، قطعنامه کنگره آمریکا را «توهین آمیز» و یکی از روشهای کسب امتیاز دموکراتها در انتخابات نوامبر سال جاری خواند. وی گفت: عملیات علیه قاسم سلمانی فرمانده نظامی ایرانی کاملا قانونی و مشروع بود. ترامپ در ادامه افزود قطعنامه کنگره آمریکا «به توان دفاع رئیس جمهوری آمریکا از کشور و متحدانش آسیب می رساند».

این قطعنامه پیش از این با توافق مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا رسماً تحویل کاخ سفید داده شده بود.

این قطعنامه که از سوی تیم کین سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیای آمریکا مطرح شده بود، در فوریه سال 2020 در مجلس سنا و یک ماه پس از آن در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شد.

پس از حمله ای در خارج فرودگاه بین المللی بغداد در 3 ژانویه سال جاری، درخواست تصویب این قطعنامه اوج گرفت. هدف آن حمله قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود. ایران با حمله موشکی به دو پایگاه نظامی آمریکا مستقر در عراق به آن واکنش داد که پس از آن،  بیش از صد سرباز آمریکایی به دلیل آسیب و ضربه مغزی تحت درمان قرار گرفتند.

تنش بین ایران و امریکا طی هفته های اخیر تشدید شده و کاخ سفید تهدید کرد که به نیروی دریایی کشور دستور داده است همه شناورهای ایرانی را که ناوهای آمریکا را آزار می دهند ساقط و نابود کند.

طرفداران قطعنامه می گویند ترامپ حق ندارد بین آمریکا و ایران درگیری نظامی ایجاد کند و عملیات هدف قرار دادن سلمیانی نیز به تصویب کنگره نرسیده بود.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی