امضای توافق سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

2020-05-18 20:52:12

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز یک شنبه 28 اردیبهشت/17 مه در شبکه اجتماعی تایید کرد که اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رقیب انتخابات و مقام ارشد اجرایی پیشین دولت افغانستان، یک شنبه توافق سیاسی را امضا کردند تا به بحران سیاسی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری خاتمه دهند.

به گفته این سخنگو، براساس این توافق نامه سیاسی، عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه ملی را بر عهده می گیرد و اعضای تیم وی در کابینه مشارکت خواهند داشت.

براساس یک نسخه این توافق سیاسی که به دست طلوع نیوز رسیده است، شورای عالی مصالحه دولت افغانستان را برای مذاکره با طالبان راهنمایی خواهد کرد. جایگاه عبدالله پس از اشرف غنی برابر با مقام دوم افغانستان است. به علاوه، 50 درصد مناصب وزرای دولت افغانستان اعضای تیم عبدالله عبدالله را به عهده می گیرند، از جمله وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و تجارت و وزارت آموزش عالی.

اشرف غنی پس از امضای توافق سیاسی طی سخنرانی در تلویزیون ملی افغانستان از این توافق نامه استقبال کرد و گفت که این توافق نامه ثابت کرده است که مردم افغانستان می توانند بدون میانجی گیری کشورهای خارجی اختلافات درونی خود را حل کنند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی