برتری ایران در مهار کرونا در سایه تحریم های سنگین آمریکا

2020-05-18 20:53:49

در حالیکه سه ماه از گزارش اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران در تاریخ 19 فوریه گذشته و گزارش های زیادی در این بازه زمانی درباره اپیدمی این ویروس در ایران منتشر شده است، برخی از رسانه های غربی و عربی، ایران را در مقابله با کرونا به «سردرگمی» متهم کرده اند؛ اما باید دید که واقعیت چیست.


وب سایت آمریکایی «کانترپانچ» اخیرا در مقاله ای نوشته است که آمار نشان می دهد که عملکرد ایران در مبارزه با اپیدمی کرونا به مراتب از عملکرد کشورهای غربی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا و اسپانیا بهتر بوده است.

می توان گفت که ایران کشوری است که با سخت ترین شرایط در مقابله با کرونا روبرو بوده است.ایران در ابتدای شیوع کرونا از یک طرف با فقدان کیت های تشخیصی این ویروس و فقدان دارو و تجهیزات روبرو بود و از طرف دیگر، باید از خود در برابر سیاستمداران آمریکایی که از ویروس شرورتر هستند، محافظت می کرد.


در جریان شیوع کرونا، آمریکا از اعمال فشار حداکثری خود علیه ایران دست برنداشت و با نادیده گرفتن مخالفت عمومی جامعه بین الملل از جمله چین، لجوجانه به تحریم های غیرقانونی علیه ایران ادامه داد و حتی مانع از اعطای تسهیلات 5 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به ایران شد؛ چنین اقدامی از سوی کاخ سفید، نشان دهنده استفاده آمریکا از هژمونی علیه حقوق بشر است.


با وجود این تلاش های کاخ سفید علیه تهران بود که ایرانیان که با تحریم روبرو هستند، مجبور شدند به خود متکی شوند و امروزه شاهد این هستیم که ایران نه تنها در وهله اول توانست سرعت اپیدمی کرونا را تثبیت کند، بلکه حتی صادرات تجهیزات ضد اپیدمی به بسیاری از کشورهای جهان را نیز آغاز کرده است.


سخنگوی گمرک ایران اعلام کرده است که کیت های تشخیصی ویروس کرونا که ساخت ایران هستند 2 روز پیش از 15 ماه مه، به آلمان رسیده است؛ این محموله صادراتی ایران به آلمان شامل 200 کیت تشخیصی می شود که هر کدام از آنها قابلیت تشخیص ویروس کرونا در 100 نفر را دارد.


این در حالیست که وزارت بهداشت ایران از تولید کیت های تشخیصی با قابلیت شناسایی ویروس در عرض 2 ساعت خبر داده و تاکید کرده است که این کیت ها را می تواند به بازارهای جهانی صادر کند؛ این کیت ها به تازگی به آلمان صادر شده اند و سایر کشورها از جمله برزیل، اکوادور، اسپانیا و ترکیه نیز خواستار خرید این کیت ها از ایران شده اند.


وزارت صنعت و معادن و تجارت ایران نیز در تاریخ 13مه اعلام کرده است که مجوز «صادرات نامحدود» ماسک های داخلی N95، لباس های محافظ و کیت های تشخیصی جدید ویروس کرونا به کشورهای جهان به منظور تامین نیازهای موجود در زمینه مقابله با اپیدمی کرونا، صادر شده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی