فارسی

تصاویری تکان‌دهنده از نخستین لحظات وقوع زمین‌لرزه «لو دینگ»

CMG2022-09-06 17:01:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

ساعت 12 و 52 دقیقه دوشنبه 5 سپتامبر/14 شهریور به وقت پکن، زمین‌لرزه 6.8 ریشتری بخش لو دینگ، منطقه خودگردان تبتی نشین «گان زی» در استان سی چوان را لرزاند و لرزش ناشی از آن در بسیاری از نقاط دیگر این استان نیز آشکارا حس شد.

ویدیوهایی که از نخستین لحظات وقوع زلزله و صحنه‌های خروج منظم کودکان و دانش‌آموزان تحت نظر معلمان خود برای بسیاری تکان‌دهنده بوده است!

سرعت عمل و خویشتنداری دو مربی کودکستان برای خروج سریع و منظم کودکان

در یک کودکستان در شهر «یی بین» استان سی چوان، بچه‌ها در خواب ظهر بودند که زلزله رخ داد؛ دو مربی این کودکستان فوراً بلند شدند، بچه‌هایی را که هنوز در تختخواب بودند بلند کردند و به سرعت بیش از 30 کودک را برای خروج سازماندهی کردند. معلمان از بچه‌ها خواستند در فضای نسبتا امن پنهان شوند و تا خروج آخرین کودک تنها 30 ثانیه طول کشید.

در تصاویر مربوط به خروج، تعداد زیادی از معلمان کودکان را بغل کرده بودند تا سریع‌تر آنها را به نقاط امن منتقل کنند.

خروج معلم به عنوان آخرین نفر پس از هدایت تمام دانش‌آموزان به بیرون از کلاس

هنگام وقوع زمین‌لرزه، معلم یک دبیرستان در منطقه خودگردان تبتی نشین «گان زی»، به سرعت برای در امان ماندن دانش‌آموزان از خطر آنان را آماده کرد و دانش‌آموزان سریع زیر میزها پناه گرفتند. در همان حال، معلم بارها بر لزوم "حفاظت از سر" تاکید کرد. پس از اتمام لرزه‌ها نیز او فورا شاگردهای خود را برای خروج از کلاس فراخواند و خودش مسئولیت خروج منظم آنان از درهای جلو و پشت کلاس را به عهده گرفت. در عین حال، همچنان به دانش‌آموزان یادآوری می‌کرد که سر خود را بپوشانند. تمام این حوادث ظرف کمتر از 10 ثانیه رخ داد و پس از تخلیه تمام دانش‌آموزان، معلم نیز به عنوان آخرین نفر کلاس را ترک کرد.

چنین صحنه‌هایی در وقوع زلزله، واکنش خودآگاهانه معلمان را نشان داد که مسوولیت‌پذیری و همین طور آگاهی آنان نسبت به نکات ایمنی برای اجتناب از خطر را نشان می‌دهد و بسیار جای تحسین دارد!

Messenger Pinterest LinkedIn