فارسی

دانشمندان چینی ماسکی ساختند که ویروس ها را در 10 دقیقه تشخیص می دهد

CMG2022-09-23 15:01:47
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

گروهی از دانشمندان چینی ماسکی طراحی کردند که می تواند قرار گرفتن در معرض ویروس را در حین یک مکالمه 10 دقیقه ای با فرد آلوده تشخیص دهد.

پاتوژن های تنفسی که باعث کووید-19 و آنفولانزا می شوند از طریق قطرات کوچک و ذرات معلق در هوا منتشر می شوند که هنگام صحبت، سرفه و عطسه کردن توسط افراد آلوده منتشر می شوند.

ماسک بیوالکترونیک پوشیدنی که توسط محققان دانشگاه تونگ‌جین طراحی شده است، می‌تواند ویروس‌های تنفسی رایج، از جمله آنفولانزا و کروناویروس را که در ذرات یا قطرات معلق هوا پراکنده شده اند شناسایی کند و سپس از طریق دستگاه‌های تلفن همراه به کاربران هشدار دهد.

بر اساس مطالعه ای که این هفته در مجله متر منتشر شد، این ماسک صورت بسیار حساس قادر به اندازه گیری نمونه های مایع سطح ردیابی 0.3 میکرولیتری و نمونه های گازی با غلظت بسیار کم 0.1 فمتوگرم در میلی لیتر است.

فانگ یین، نویسنده مسئول این مقاله علمی و پروفسور دانشگاه تونگ جین گفت که معیار تشخیص مایع حاوی پروتئین های ویروسی در یک محفظه بسته حدود 70 تا 560 برابر حجم مایع تولید شده در یک عطسه و بسیار کمتر از حجم تولید شده توسط سرفه یا صحبت کردن است.

تیم فانگ سنسور کوچکی را طراحی کرد که حامل سه نوع مولکول مصنوعی است و می‌تواند به طور همزمان پروتئین‌های سطحی SARS-CoV-2، H5N1 و H1N1 را تشخیص دهد.

بر اساس این مطالعه، هنگامی که این مولکول ها روی پروتئین های هدف کلیک می کنند، یک ترانزیستور دارای دروازه یونی که در ماسک ادغام شده است، سیگنال را تقویت می کند و به فرد پوشنده ماسک هشدار می دهد.

به گفته طراحان این ماسک می توانند به راحتی برای شناسایی ویروس های تنفسی جدید مورد استفاده قرار گیرد.

Messenger Pinterest LinkedIn