فارسی

تاریخی که فراموش نمی‌شود؛ فرا رسیدن سالگرد ۱۸ سپتامبر در چین

cmg2023-09-19 17:37:18
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

همزمان با فرا رسیدن نود و دومین حادثه 18 سپتامبر یعنی آغاز تجاوز ارتش ژاپن به سرزمین چین، روز دوشنبه (۱۸ سپتامبر) آژیرهای هشدار در موزه تاریخی ۹/۱۸ (هجده نه) شهر شن یانگ استان لیائو نینگ در شرق چین به صدا در آمدند.

در ۱۸ سپتامبر ۱۹۳۱، نیروهای ژاپنی بخشی از راه آهن را در شن یانگ منفجر و ارتش چین را به انجام آن متهم کرد. با استفاده از این انفجار به عنوان بهانه، نیروهای ژاپنی در همان شب شن یانگ را بمباران کردند و تهاجم تمام عیاری را به شمال شرقی چین آغاز کردند.

برای کمک به مردم در یادآوری تاریخ، صبح روز دوشنبه کتابی حاوی 1407 عکس تاریخی کمیاب در شهر چانگچون، استان جیلین در شمال شرقی چین منتشر شد.

برخی از این عکس‌ها به تازگی منتشر شده‌اند که جنگ تجاوزکارانه ژاپن علیه چین از سال 1931 تا 1945 را از طریق لنز مردم ژاپن به ثبت رسانده است. این عکس‌ها، که برخی از آنها توسط سانسورچی‌های ارتش ژاپن در آن زمان مهر انتشار عمومی «مجاز نیست» خورد، مستقیماً جنایاتی را که ارتش ژاپن مرتکب شده، از جمله اشغال سرزمین چین و غارت منابع چینی، نشان می‌دهد.

۱۴ نسخه کپی از «توکیو نیچی نیچی شیمبون» ژاپنی، که عکس‌های ارتش کوانتونگ ژاپن را در راه اندازی حادثه ۱۸ سپتامبر و حمله به بخش های مختلف لیائونینگ از ۱۹ سپتامبر ۱۹۳۱ تا دسامبر ۱۹۳۱ ثبت کرده است، قرار است شواهد تاریخی و فیزیکی مهمی را برای یک مطالعه عمیق در مورد تاریخچه جنگ مقاومت خلق چین در برابر تجاوز ژاپن و همچنین حادثه 18 سپتامبر موزه ارائه کند.

ژان گفت که آموزش نسل های آینده مهم است تا دانش آموزان جوان بیشتری این تاریخ را درک کنند.

مجموعه های موزه به لطف اهدای اشیاء تاریخی توسط شهروندان عادی مانند ژان گسترش یافته است.

بای یو، رئیس دفتر مدیریت مجموعه در موزه گفت: موزه به خوبی از آثار فرهنگی و اشیاء تاریخی مراقبت می کند، آنها را به دقت مطالعه می کند و ارزش ذاتی آنها را آشکار می سازد.

سیا ماتسونو، مورخ ژاپنی، یکی از مورخانی است که انتشارات با او همکاری داشته است. در سال ۲۰۱۹، ماتسونو کتابی را منتشر کرد که ارتش ژاپن را با استفاده از بمب‌های گازی در مناطق مختلف چین به تصویر می‌کشید و همچنین با همکاری انتشارات، اسناد نظامی که دستورات مربوط به بمب‌های گازی را صادر می‌کرد جمع آوری شد.

ماتسونو با اشاره به اینکه این کتاب اولین کتابی است که گزارش‌هایی در مورد جنگ گازی ژاپن در چین جمع‌آوری می‌کند، گفت که محققان، از جمله خودش، وقف کشف حقیقت تاریخی، کپی کردن مطالب مهم، و اجازه دادن به افراد بیشتری برای یادگیری و فهم آنچه اتفاق افتاده است برای درک صحیح تاریخی بوده‌اند.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn