صفحه کنونی:صفحه اصلی > 波斯语专题 > متن

سفر به چوان جوئو: مسجد چينگ مينگ

2017-09-04 12:34:27

درباره اين كه آيين اسلام چگونه و چه هنگام وارد چين شد و چگونه گسترش يافت، نظرها بسيار است. اما، بدون ترديد، جريان اصلى ورود و گسترش نفوذ اسلام در چين از دو مسير دريايى و زمينى، با تجارت، مهاجرت و حمله مغول ها به ايران و ساير کشورهاى اسلامى شكل گرفته است.

سفر به چوان جوئو: مسجد چينگ مينگ

در تاريخ، اين گونه ثبت شده است كه؛ در حدود سلسله تانگ، تعداد زيادى از بازرگانان مسلمان ايرانى و عرب تبار ساکن سواحل خليج فارس و درياى عمان که براى تجارب به چين رفت و آمد داشتند از راه دريا وارد چين شده و درعصر دودمان سونگ، رفته رفته، در سمت ساحل به پيشروى خواد ادامه دادند و در شهرهاى مهم شرق و جنوب شرقى آن منطقه ريشه دوانيدند و بالاخره به نقاط شمالى چين نيز نفوذ کردند. حمله مغول به ايران هم از جمله عوامل مهاجرت مسلمانان ايرانى به چين و در نتيجه نفوذ فرهنگ و تمدن اسلامى و ايرانى و نيز ترويج دين اسلام در آن منطقه شد.

سفر به چوان جوئو: مسجد چينگ مينگ

در هر حال، آن چه كه اكنون ارزشمند است، حفظ آثار و باورهاى مسلمانان در كشور چين است تا سندى محكم باشد بر اين كه، دولتمردان چين، نه تنها به باورهاى مردم خود احترام مى گذارند، بلكه حتى براى حفظ آن، تلاش هم مى كنند!

سفر به چوان جوئو: مسجد چينگ مينگ

نمونه اى از آن، مسجد "چينگ مينگ" است كه به عنوان "مسجد اصحاب" نيز مشهور است. اين مسجد در شهر "چوان جوئو" استان "فوجيان" قرار دارد.

سفر به چوان جوئو: مسجد چينگ مينگ

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی