فارسی

دیدار ویدیویی شی جین پینگ و اولاف شولتز

CMG2022-05-09 20:38:14
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین بعد ازظهر 9 مه با اولاف شولتز صدراعظم آلمان دیداری ویدیویی برقرار کرد.

شی جین پینگ خاطرنشان ساخت: وضعیت کنونی جهان سرشار از تغییرات پیچیده و مستمر است، مشکلات و چالش‌های پیش روی امنیت و توسعه جهانی به طور قابل توجهی افزایش یافته و تزریق ثبات و اطمینان بیشتر به عصر آشفته و در حال تغییر ضروری است. چین و آلمان هر دو قدرت بزرگ و با نفوذ قابل توجهی هستند. در شرایط کنونی، چین و آلمان باید بیش از پیش توسعه سالم و باثبات روابط دوجانبه خود را حفظ کنند و نقش پایدار، سازنده و هدایت کننده داشته باشند. این نه تنها به نفع دو کشور است، بلکه سهم مهمی برای صلح و آرامش جهان ادا می کند.

اولاف شولتز صدر اعظم آلمان نیز گفت: روابط آلمان و چین در سال های اخیر بسیار خوب توسعه یافته است، دو طرف باید سنت های خوب را حفظ کرده و به پیشبرد مستمر توسعه مطلوب روابط دوجانبه ادامه دهند. ما مایل هستیم همراه با چین پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن بگیریم، ارتباطات نزدیک را در همه سطوح حفظ کرده، دور جدیدی از رایزنی‌های دو دولت را برگزار کنیم. نیز، گفت‌وگوهای مهمی درباره مسایلی مانند تضمین ثبات زنجیره تامین جهانی و هماهنگی سیاست های کلان اقتصادی داشته باشیم و همکاری ها در زمینه هایی چون سرمایه گذاری تجاری، تغییرات اقلیمی، مبارزه با همه گیری کرونا، امور بهداشتی و پزشکی، آموزشی و فرهنگی را تقویت بخشیم. وی در ادامه گفت که کشورش از تلاش چین برای گسترش درهای باز استقبال می کند چرا که این فرصت های بیشتری برای آلمان به ارمغان می آورد.

سران دو کشور همچنین در مورد وضعیت اوکراین تبادل نظر عمیق و صریح داشتند. شی جین پینگ تاکید کرد که کشورش همواره در طرف صلح می ایستد، بر اساس ماهیت و دلایل اصلی این موضوع به طور مستقل قضاوت می کند و همواره با شیوه خود به مداکرات صلح کمک می رساند و برای کاهش تنش تلاش می کند. بحران اوکراین بار دیگر امنیت اروپا را به چهارراه حساس و کلیدی رسانده است. ما باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید و گسترش درگیری که منجر به وضعیت غیرقابل کنترل می شود، به کار گیریم. طرف اروپایی باید با خرد سیاسی مسوولانه برخورد کند و بر صلح بلندمدت اروپا تمرکز داشته باشد و به دنبال حل مشکل باشد. امنیت اروپا باید در دست خود اروپایی ها باشد.

Messenger Pinterest LinkedIn