فارسی

گفتگوی تلفنی رهبر چین با رئیس امارات متحده عربی

cmg2022-06-01 11:15:37
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین بعد از ظهر سه شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی تلفنی گفتگو کرد.

شی جین پینگ در این تماس تلفنی اظهار کرد، با تلاش مشترک دو کشور، روابط مشارکت راهبردی همه جانبه چین و امارات متحده عربی بیش از پیش تحکیم شده و همکاری دوستانه دو طرف در ابعاد مختلف به بالاترین سطح در تاریخ خود رسیده است. در مقابل شیوع همه گیری کرونا، دو کشور با همدلی به یکدیگر یاری کردند و با تعمیق همکاری‌های مختلف از جمله مبارزه مشترک با همه گیری، انعطاف پذیری و چشم انداز گسترده مناسبات دوجانبه خود را نشان دادند. فوریه سال جاری، شیخ زاید آل نهیان برای حضور در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن به چین سفر کرد و دو طرف پیرامون توسعه روابط دو کشور به توافق نظر گسترده رسیدند و پیشرفت‌های مثبت در همکاری‌های دو کشور حاصل شد.

رهبر چین تاکید کرد، چین قاطعانه از امارات متحده عربی در حفاظت از حاکمیت ملی، امنیت، ثبات و یافتن راه توسعه مستقل بر اساس اوضاع ملی این کشور حمایت می کند. چین مایل است همراه امارات متحده عربی با توجه به منافع اصلی یکدیگر برای محافظت از قوانین مناسبات بین‌المللی و منافع مشترک کشورهای در حال توسعه تلاش کند. پکن آماده است با تعمیق همکاری ضد اپیدمی با امارات متحده عربی، روند ساخت مشترک ابتکار "کمربند و جاده" را با راهبرد توسعه امارات متحده عربی پیوند دهد و با افزایش مبادلات انسانی دو جانبه، آشنایی و درک مردم دو کشور از یکدیگر را تقویت بخشد. چین مایل است با افزایش مبادلات نزدیک با امارات متحده عربی در امور بین‌المللی و منطقه‌ای، هماهنگی و همکاری های طرفین در ابتکارات توسعه جهانی و ابتکارات امنیتی جهانی را گسترش دهد و با محافظت از صلح و ثبات خاورمیانه، نظام حکومت‌داری جهانی را در مسیری عادلانه‌تر و معقول‌تر هدایت کند و در ترویج صلح پایدار و بلندمدت جهان، سهم شایان داشته باشد.

رئیس امارات متحده عربی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی پکن و ملاقات خوب خود با رئیس جمهور شی جین پینگ گفت که امارات متحده عربی و چین در ابعاد گوناگون از جمله مبارزه با همه گیری همکاری های موثر انجام داده اند. او گفت: من دوستی عمیق و برادرانه با رئیس جمهور شی جین پینگ را غنیمت می‌شمارم و در حد امکان برای ترویج مناسبات دو جانبه در تلاش هستم. امارات متحده عربی در گذشته، حال و آینده کنار چین بوده و خواهد بود. اطمینان کامل داریم با تلاش مشترک هر دو طرف، روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه دو طرف با آینده زیباتر همراه است و منافع واقعی برای مردم دو کشور به ارمغان خواهد آورد.

Messenger Pinterest LinkedIn