فارسی

وزارت خارجه چین: اقتصاد چین از جمله موتورهای مهم رشد اقتصاد جهان است

CMG2022-09-23 11:32:05
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین پنج شنبه 22 سپتامبر/31 شهریور در نشست خبری این وزارتخانه در پاسخ به پرسشی مربوط اعلام کرد که به عنوان بزرگ ترین اقتصاد نوظهور جهان، اقتصاد چین از موتورهای مهم رشد اقتصاد جهان است.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی چندی پیش اظهار داشت که با توجه به پس زمینه کاهش رشد اقتصاد جهان، «این بار چین عجله ای ندارد که به طور واقعی اقتصاد خود را تحریک کند»؛ «چین خیلی کم عمل کرده است». سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالاتی مربوط به این اظهارات پاسخ فوق را اعلام کرد.

جائو لی جیان خاطر نشان کرد: بانک جهانی در ماه ژوئن سال جاری میلادی با انتشار خلاصه گزارش اقتصاد چین، سیاست قوی کنترلی دارایی و پولی چین را مثبت ارزیابی کرده است. در مدت زمان نمایشگاه بین المللی تجارت خدمات چین، مقامات بانک جهانی نیز تشریح کردند که اقدامات سیاستی اخیر چین برای گسترش درهای باز، نیروی محرکه برای احیای اقتصاد جهان در پسا همه ‌گیری کرونا تزریق خواهد کرد.

این مقام چینی در ادامه بیان کرد: «برعکس، ایالات متحده برای حل مشکل تورم بالای خود، چندین دور نرخ بهره را به شدت افزایش داده و ارزش دلار به سرعت افزایش یافته که منجر به کاهش دست کم یک دهم ارزش 36 ارز جهان شده است. تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه مجبورند پیچیدگی ها و سختی های تلخ کاهش ارزش پول خود، فرار سرمایه، افزایش هزینه های تامین مالی و پرداخت بدهی و رکود اقتصادی ناشی از تورم وارداتی را تحمل کنند. تعداد بی شماری از خانواده ها ناگهان فقیر می شوند که این باعث تشدید وخامت وضعیت احیای اقتصاد جهان شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در پایان گفت: «روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اخیرا اشاره کرده است که افزایش ارزش دلار آمریکا دردسرهایی برای اقتصاد جهان داشته و ایالات متحده باید سیاست های اقتصادی و مالی مسوولیت پذیرانه تری در پیش گیرد تا نقش سازنده ای در حفظ ثبات مالی بین المللی و ترویج احیای اقتصاد جهان ایفا کند. بانک جهانی نیز باید در این راستا آمریکا را متقاعد سازد.»

Messenger Pinterest LinkedIn