فارسی

نخست وزیر کامبوج: 80 درصد از مردم ما سال نوی چینی را جشن می‌گیرند

CMG2023-01-24 16:17:36
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

«سامدک هون سن» نخست وزیر کامبوج روز دوشنبه گفت سال نوی چینی در کامبوج محبوبیت زیادی به دست آورده و تخمین می‌زند حدود 80 درصد جمعیت این کشور آن را گرامی می‌دارند.

وی قبلا طی سخنرانی در «دانشگاه رشته‌های تخصصی کامبوج» گفته بود فقط حدود 10 درصد مردم کشورش عید بهاره چین را جشن می‌گیرند اما حالا او تاکید کرد حدود 70 تا 80 درصد مردم این رویداد سنتی و فرهنگی چین را جشن می‌گیرند.

هون سن افزود تمام اعضای خانواده‌اش از جمله همسر، فرزندان، عروس و دامادها و نوه‌های وی سال نوی چینی را جشن می‌گیرند.

سال نوی قمری 2023 چین یا عید بهاره امسال از یکشنبه 22 ژانویه (2 بهمن) آغاز شد.

«سامبو مانارا» معاون رئیس دانشگاه «پاناساترا» در کامبوج گفت روابط تاریخی، پیوندهای عمیق دوستی میان مردم کامبوج و چین ایجاد کرده است.

وی در مصاحبه با خبرگزاری «شین‌هوا»، گفت: شمار کثیری از مردم کامبوج،‌ نیاکان چینی دارند و ما تخمین می‌زنیم حدود 80 درصد کامبوجی‌ها که در نواحی شهری و 40 درصد از کسانی که در نواحی روستایی زندگی می‌کنند، سال نوی چینی را جشن می‌گیرند.

«دیپ سوفال» استاد تاریخ دانشگاه کامبوج نیز تاکید کرد مردم در این کشور معمولا هر سال سه جشن برای سال نو برگزار می‌کنند که عبارتند از سال نوی جهانی، سال نوی چینی و سال نوی کامبوجی.

وی افزود پیش از عید بهاره مردم کامبوج که نیاکان چینی دارند همیشه خانه‌تکانی می‌کنند و محل زندگی خود را با کاغذها، گل‌ها، فانوس‌های قرمز و دوبیتی‌های چینی تزیین می‌کنند.

بر اساس این گزارش، سال نوی چینی در کامبوج تعطیل رسمی نیست اما به دلیل اینکه برخی مدارس،‌ شرکت‌ها و موسسات خصوصی به شکل گسترده‌ای آن را جشن می‌گیرند، خودشان در این روز تعطیل هستند.

Messenger Pinterest LinkedIn