فارسی

بلینکن: عضویت اوکراین در ناتو برگشت ناپذیر است اما بعد از پایان بحران اوکراین

CMG2024-07-11 10:24:34
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: عضویت اوکراین در ناتو روندی برگشت ناپذیر است اما پس از پایان بحران اوکراین صورت می گیرد.

بلینکن و تعدادی از مقامات چکی، فنلاندی و بلژیکی چهارشنبه در نشست 2024 سران ناتو که 9 تا 11 ژوئیه (19 تا 21 تیر) در واشنگتن در حال برگزاری است، اظهار کردند که عضویت اوکراین در ناتو «برگشت ناپذیر» است. اما آنها تاکید کردند که اوکراین باید برای مقابله فساد و انجام اصلاحات تدابیر لازم را اتخاذ کند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در مصاحبه ای با رسانه ها گفت که پیوستن اوکراین به ناتو بلافاصله صورت نخواهد گرفت و با توجه به آنکه عضویت اوکراین مستلزم موافقت همه اعضای ناتو است هنوز زود است که بحث عضویت اوکراین را آغاز کرد.

اما او تاکید کرد که پس از پایان درگیری روسیه و اوکراین، کی‌یف به یک تضمین امنیتی نیاز خواهد یافت.

لازم به ذکر است که روسیه با پیوستن اوکراین به ناتو مخالف است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که عضویت اوکراین در ناتو امنیت و منافع روسیه را تهدید می کند.

همچنین آمریکا، هلند و دانمارک مشترکا اعلام کردند که برای اولین بار جنگنده‌های اف-16 را در اختیار اوکراین قرار می دهند. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز با انتشار پیامی در یکی از شبکه های اجتماعی از این سه کشور تشکر کرد.

از زمان بحران اوکراین، ایالات متحده بیش از 51 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده و تحریم‌های علیه روسیه از جمله تحریم پوتین و مقامات روسیه، مستثنی کردن برخی بانک‌های روسی از سیستم پرداخت SWIFT و ممنوعیت تجارت عادی با روسیه را اتخاذ کرده است.

Messenger Pinterest LinkedIn