فارسی

کاریکاتور | نشست ناتو یا ضیافت جنگ‌افروزان!

cmg2024-07-11 10:47:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

نشریه «گلوبال تایمز» با انتشار کاریکاتوری تحت عنوان «ضیافت جنگ‌افروزان» به نشست سران ناتو در واشنگتن اشاره کرده و این رویداد را شبیه ضیافت کرکس‌های وحشی و گرسنه به تصویر کشیده که به دنبال دریدن و نابودی جهان هستند.

نشست سران «ناتو» از سه شنبه 9 جولای (19 تیر) در واشنگتن آغاز به کار کرده و تا پنجشنبه 11 جولای (21 تیر) ادامه خواهد داشت. امسال مصادف با هفتاد و پنچمین سالگرد تاسیس «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (NATO) است. به ادعای آمریکا، این «بلندپروازانه‌ترین اجلاس از زمان پایان جنگ سرد» است.

اما نشست سران ناتو در حالی در پایتخت آمریکا برگزار می‌شود که بر خلاف جنگ روسیه و اوکراین، اوضاع نابسامان غزه کمترین توجهی را به خود جلب نکرده است.

علاوه بر این «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در کنفرانس خبری پیش از این نشست گفت «ما باید همکاری نزدیک‌تری با شرکای خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه» برای برخورد با چین و دیگر کشورها داشته باشیم. رسانه‌های به شکل گسترده‌ای این اظهارنظر این گونه تفسیر کردند که ناتو از چین به عنوان بهانه‌ای برای مداخله در منطقه آسیا-اقیانوسیه و حفظ هژمونی آمریکا استفاده می‌کند.

ناتو پس از پایان جنگ سرد به وسیله کنترل کشورهای اروپایی، روسیه را به حاشیه راند. آمریکا طی دهه گذشته تمرکز راهبرد جهانی خود را به آسیا-اقیانوسیه تغییر داده و چین را یک رقیب راهبردی خود لحاظ کرده است. ناتو تلاش داشته نفوذ خود را در آسیا-اقیانوسیه گسترش دهد، امری که روند بسیار خطرناکی محسوب می‌شود.

Messenger Pinterest LinkedIn