فارسی

چرا جدا شدن از چین راه حلی منطقی برای آمریکا نیست؟

CMG2023-02-04 15:27:34
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

ایالات متحده به سنگ اندازی و حتی اختلال در راه توسعه چین از طریق جداسازی آن طی سال‌های اخیر، معتاد شده است.

این کشور تعرفه کالاهای وارداتی از چین را افزایش داد و این سیاست را تا به امروز حفظ کرده است. آمریکا نه فقط سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در ایالات متحده را محدود ساخته بلکه سعی کرده سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در چین را نیز با اهداف سیاسی، محدود کند.

علاوه بر این، ایالات متحده با ابزار سیاسی به سرکوب شرکت‌های فناوری برتر چینی پرداخته، از کنترل‌های صادراتی سوءاستفاده کرده و دیگر کشورها را مجبور ساخته برای مهار چین با واشنگتن همراهی کنند.

این اقدامات بشدت تضعیف‌کننده مقررات بازار و نظم تجاری و اقتصادی بین‌المللی، تهدیدکننده ثبات زنجیره‌های صنعتی و تامین جهانی و مختل‌کننده احیای جهانی محسوب می‌شود.

ایالات متحده باید متوجه باشد که سیاست جدایی از چین غیرعملی و بیهوده است.

روابط تجاری و اقتصادی چین-آمریکا بر اساس توانمندی‌های رقابتی و گزینه‌های بازار آنها، روابطی متقابلا سودمند است که ویژگی‌های هم‌پوشانی ساختاری و منافع دارد و پویایی‌های ساختاری درونی از طریق همکاری برد-برد بهره می‌برد.

تجارت چین-ایالات متحده طی دو دهه گذشته رکوردهای بالایی را به ثبت رسانده و در سال 2021 به 750 میلیارد دلار و در سال گذشته میلادی به حدود 760 میلیارد دلار رسیده که بسیار بیشتر از 583.7 میلیارد دلار در سال 2017 است.

«بلومبرگ» گزارش داد، تجارت میان آمریکا و چین در مسیر شکستن رکوردها قرار دارد، سیگنالی که حاکی از ارتباطات منعطف بین دو اقتصاد برتر جهان در میانه نگرانی‌ها از «جداسازی» است.

چین یک سیستم حمایت صنعتی کامل و زیرساخت به خوبی توسعه یافته را به رخ کشیده است. این کشور بیش از 1.4 میلیارد نفر از جمله بیش از 400 میلیون حقوق‌بگیر قشر متوسط دارد و بزرگترین بازار دنیا با ظرفیت عظیم مصرف است.

به دلیل جذابیت بالای بازار چین، سرمایه‌گذاری در چین از نظر جهان تجارت سرمایه‌گذاری در آینده تلقی می‌شود.

تلاش‌های آمریکا برای خارج ساختن زنجیره‌های صنعتی از چین با منافع شرکت‌های آمریکایی مغایر است.

بر اساس «کتاب سفید تجارت آمریکایی 2022 در چین» که توسط «اتاق بازرگانی آمریکا در چین» منتشر شده، چین همچنان یک بازار اولویت‌دار برای شرکت‌های آمریکایی است و 83 درصد اعضای اتاق بازرگانی آمریکا اعلام کرده‌اند قصد ندارند خروج تولید یا منابع خود به خارج از چین را مورد بررسی قرار دهند.

به عبارت دیگر باید گفت ایالات متحده با مجبور ساختن شرکت‌ها به پذیرش سیاست جدایی، بیش از آن که سود کند ضرر خواهد کرد.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn