فارسی

خودزنی آمریکا با اجرای قانون دروغ‌محورِ ضد شین جیانگ

CMG2022-06-22 15:02:24
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

همزمان با حرکت حلزونی ایالات متحده به سوی تصویب قانونی درباره کنترل سلاح، که البته با دستکاری بی ارزش و لفاظانه‌ یک گام بزرگ نشان داده شده، مقامات این کشور یک مصوبه مضحک دیگر با نام «قانون جلوگیری از کار اجباری اویغور» را با سرعت تمام اجرایی کردند که هدف آن جلوگیری از توسعه منطقه شین جیانگ در شمال غربی چین است.

این قانون فدرال آمریکا که سال گذشته تصویب و از 21 ژوئن (31 خرداد) اجرایی شد، تجسم نیت بدخواهانه‌ای است که ایالات متحده سال‌هاست در قبال منطقه شین جیانگ داشته است. در عین حال این قانون اصلا هدفش جلوگیری از «کار اجباری» متوهمانه نیست بلکه در عوض تماما به منظور جلوگیری از ظهور صلح‌آمیز چین طراحی شده است.

هیچ کشوری در جعل دروغ برای مقصر جلوه دادن دیگران به گستاخی و بی‌شرمی آمریکا وجود ندارد و این چیزی است که اغلب از گذشته ننگین این کشور به ارث رسیده است.

هر چه باشد همگان می‌دانند، این کشوری است که با یک ظرف پودر لباسشویی، دروغ سلاح‌های کشتار جمعی «صدام» دیکتاتور سابق عراق را جعل کرد و از آن بهانه‌ای تراشید تا به این کشور حمله کند.

در مورد کمپین سرسختانه سیاه‌نمایی واشنگتن علیه شین جیانگ، آمریکا از مهارت خود در خلق داستان‌های تخیلیِ به سبک هالیوود بهره برده و با توسل به گزارش‌های بی‌اساس، جلسات استماع مضحک و کمک مالی وقیحانه به کمپین‌های سیاه‌نمایی،‌ بهترین دروغ قرن بیست و یکم را استادانه خلق کرده است.

اما با توجه به تورم افسارگسیخته جهانی، کمبود مواد غذایی و بحران کنونیِ زنجیره تامین که در تمام موارد می‌توان به آمریکا مظنون بود، قانون به اصطلاح جلوگیری از کار اجباری اویغور قطعا به اختلال بیشتر روند شکننده کنونیِ عرضه و تقاضا خواهد انجامید و هزینه سربار بر دوش صنایع پوشاک، کشاورزی، قطعات فتوولتائیک و غیره خواهد گذاشت.

شین جیانگ کانون تولید یک پنجمِ پنبه جهان و همچنین سرزمین پربار میوه‌ها و سبزیجات با کیفیت و مواد معدنی با ارزش برای ساخت صفحات خورشیدی است.

پرونده‌سازی واشنگتن علیه محصولات تولید شین جیانگ به شکل موثری بر بازار جهانی شدیدا در هم تنیده تاثیر خواهد گذاشت و آن را مختل خواهد کرد.

همانگونه که مجله «فورچِن» هفته گذشته هشدار داد، این قانون جدید ممکن است باعث شود مجموعه‌های گمرکی از ترس تحریم محموله‌های کشتی‌ها را در بنادر نگه دارند و همه اینها در زمانی اتفاق می‌افتد که مردم آمریکا در حال حاضر نگران کمبود دستمال توالت، الوار و دوچرخه و پوشک بچه هستند.

قانون ضد شین جیانگ که بر اساس اتهامات بی‌پایه به تصویب رسیده، موجب مختل شدن روند کار شرکت‌های آمریکایی خواهد شد که از فعالیت‌های تجاری قوی در چین لذت می‌برند یا به شکل زیادی بر قطعات ساخت چین تکیه دارند.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn