فارسی

چرا قانون تراشه ایالات متحده به ضرر آمریکایی‌هاست؟

CMG2022-08-02 14:45:39
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا سرخوش از قانون جدید «تراشه» است که هفته گذشته در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. پنجشنبه هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا قانونی را برای اعطای یارانه به صنعت داخلی تولید نیمه‌رسانا تصویب کرد. مجلس نمایندگان آمریکا در حقیقت ارائه بودجه‌ای 52 میلیارد دلاری برای اعطای یارانه جهت تولید نیمه‌رسانا و اعتبار مالیاتی 24 میلیارد دلاری برای کارخانه‌های تراشه سازی تأیید کرده است. این مصوبه به طور رسمی به عنوان «قانون ایجاد مشوق‌های امیدبخش برای تولید نیمه‌رساناها برای آمریکا» شناخته می‌شود.

واشنگتن وعده کنار گذاشتن امتیازات سخاوتمندانه به بخش تحقیق و توسعه و همچنین ایجاد فناوری منطقه‌ای و اعتبارهای مالیاتی برای شرکت‌هایی را داده که قصد افتتاح مجتمع‌های تولیدی به منظور تولید انبوه تراشه و نیمه‌رساناها در آمریکا تا سال 2026 را دارند.

این «قانون تراشه‌ها و علم 280 میلیارد دلاری» همچنین 100 میلیارد دلار به بخش تحقیقات علمی طی پنج ساله آینده اختصاص خواهد داد که شامل 80 میلیارد دلار برای «بنیاد علوم ملی» است. با این حال، این قانون جدید می‌تواند باعث به وجود آمدن واکنش‌ها از سوی شرکت‌های تولیدی خارجی سازنده تراشه شود.

تراشه‌ها می‌تواند برای صنایع تولیدی، علمی و فناوری آمریکا فاجعه بار باشند. تراشه‌سازان بزرگ باید با گزینه‌های دشواری روبرو شوند. قانون تراشه ممکن است تولید کنندگان را مجبور کند تا ایالات متحده را ترک کنند چرا که این قانون جدید می‌تواند به شکل سختگیرانه‌ای تفسیر شود. نهادهای تنظیم‌کننده می‌توانند مجتمع‌ها و کارخانه‌های تولیدی در آمریکا را تعطیل کنند اگر صاحبان آنها مظنون به راه اندازی کارخانه در چین باشند.

این در حالی است که آمریکا فقط حدود 12 درصد تراشه‌های جهان را تولید می‌کند و چهار پنجم کل کارخانه‌های تولیدی تراشه در قاره آسیا واقع شده‌اند. چین یک بازیگر کلیدی در این صنعت است.

واشنگتن طرح جدیدی با عنوان «اتحاد چهارگانه تراشه» متشکل از ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و جزیره تایوان را مطرح کرده است. با این وجود، تراشه‌سازان خارج از آمریکا برای پیوستن به آن ابراز تمایل فراوانی ‌نکرده‌اند. شرکت «سامسونگ» اخیرا در 30 ژوئن (9 تیر) تولید انبوه تراشه 3 نانومتری را آغاز کرده و این شرکت کره جنوبی همچنان متعهد به تداوم عملیات تولید تراشه خود در چین است.

دولت ایالات متحده امیدوار به شروع جهشی در تولید تراشه‌های خود است چرا که چند دهه قبل این کشور یک مبتکر برجسته در این حوزه بود به گونه‌ای که شرکت «اینتل» در این صنعت حکمفرمایی می‌کرد. «سیلیکون ولی» در کالیفرنیا نیز یک پیشرو در بخش‌های فناوری و علوم جهانی بود. بر همین اساس پنتاگون هم نگرانی خود در خصوص تکیه بر تراشه‌سازان خارجی به منظور تولید سیستم‌‌های تسلیحاتی جدید ابراز داشته است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn