فارسی

چرا قانون تراشه ایالات متحده به ضرر آمریکایی‌هاست؟

CMG2022-08-02 14:45:39
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

به بیان دیگر آمریکا در حال جا ماندن از مبحث تراشه است و تقلا می‌کند تا خود را به حریفان برساند.

«جینا ریموندو» وزیر بازرگانی آمریکا طی میزگرد مجازی که با بایدن در عصر دوشنبه داشت، گفت: ما قبلا 40 درصد تراشه‌های جهان را تولید می‌کردیم اما الان حدود 12 درصد را تولید می‌کنیم. این یک واقعیت است، در حالی که برای شکوفا کردن تولید تراشه داخلی هیچ سرمایه‌گذاری انجام نداده‌ایم، چین بیش از 150 میلیارد دلار برای ساخت ظرفیت داخلی خود سرمایه‌گذاری کرده است. بنا بر این ما بسیار عقب هستیم.

دولت بایدن تصور می‌کند با تصویب قانون تراشه، یک پیروزی اساسی به دست آورده اما آنها از پیش‌بینی خطرات بالقوه ناشی از این قانون غافلند. واشنگتن با این قانون، تراشه‌سازان جهانی را مجبور می‌کند تا یک طرف را انتخاب کنند و بر اساس چشم‌انداز تجاری بسیار غیرعاقلانه است که سرمایه‌‌گذاری‌های عظیم خود با چین را در ازای گرفتن چند یارانه ناچیز در آمریکا، رها کنند.

واقعیت این است که اقتصاد آمریکا در حال حاضر در یک «رکود فنی» قرار دارد و این در حالی است که چین در این وضعیت قرار ندارد. تراشه‌سازان بزرگ زنجیره تامین قدرتمندی دارند و شماری از کارخانه‌های و مجتمع‌های تولیدی تراشه در چین حضور دارند. این شرکت‌ها اگر بخواند تولید خود در چین را تعطیل کنند، ‌سرمایه عظیمی از دست خواهند داد و با اختلالات گسترده‌ای روبرو می‌شوند.

نتیجتا، قانون تراشه آمریکا، احتمالا با نتیجه معکوس بزرگی روبرو خواهد شد چرا که اگر واشنگتن ممنوعیت‌های سرمایه‌گذاری ضدچینی برای شرکت‌ها وضع کند، آنها ممکن است از افتتاح کارخانه‌های جدید در ایالات متحده صرفنظر کنند.

شرکت‌ها در وهله اول و به عنوان اولویت مهم خود به دنبال سود هستند نه یارانه. قانون تراشه آمریکا نه تنها یک ناامیدی بزرگ برای آمریکایی‌ها خواهد بود بلکه می‌تواند در چشم انداز طولانی باعث به وجود آوردن آسیب‌ بیشتر به اقتصاد آمریکا شود.

首页上一页12 2
Messenger Pinterest LinkedIn